U Slunju se danas obilježavaju Svjetski dan srca i Međunarodni dan starijih osoba. U gradskom parku otvoreni su punktovi Gradskog društva Crvenog križa Slunj, Doma zdravlja Slunj, Policijske postaje Slunj, Centra za socijalnu skrb Slunj, Dobrovoljnog vatrogasnog društva Slunj, Udruge umirovljenika i Udruge invalida rada Slunj.
Održan je i prijem predstavnika Udruga umirovljenika i Udruge invalida rada kod Gradonačelnice Mirjane Puškarić, koja je sa suradnicima iz Doma zdravlja Slunj, Centra za socijalni rad Slunj i Crvenog križa Slunj, pozdravila prisutne i uz čestitke povodom njihovog dana, ukazala na potrebnu brigu o starijim osobama, kako u nastavku dosadašnje interakcije svih ustanova i čimbenika, tako i u poboljšanju i povećanju usluga i aktivnosti. Grad Slunj još je prije 10-ak godina utvrdio skrb o starijim osobama kao jedan od socio-zdravstvenih prioriteta, kroz podršku i sufnanciranje projekata iz ovog područja (Pomoć u kući i Rekreativi kutak za starije osobe, Fizikalna terapija, Rad SUVAG-a u Slunju, programi udruga i sl.), usmjerenih općenito podizanju kvalitete života starijih osoba.
Obilježavanje Međunarodnog dana starijih osoba ujedno ima za cilj da se ukaže javnosti da je uvažavanje demografskih trendova i socijalna inkluzija starijih osoba od presudne važnosti za kreiranje održive društvene sredine koja promiče jednakost, blagostanje i prosperitet zajednički za sve građane.
SVJETSKI DAN SRCA
Ovogodišnja kampanja povodom Svjetskog dana srca poziva nas da se POVEŽEMO srcima Koristi srce i poveži se srcem!. Iako smo izoliraniji nego ikad, možemo se povezati s vlastitim srcem i sa srcima naših bližnjih. Povezati se znači voditi brigu o zdravlju srca, odabrati zdrave životne navike – prestati pušiti, vježbati, zdravo se hraniti, kontrolirati krvni tlak, odlaziti na redovne preglede, koristiti suvremenu tehnologiju u kontroli zdravlja srca, ali i brinuti o zdravlju svojih bližnjih, te osoba u povećanom riziku.
MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA proglasila je Glavna Skupština Ujedinjenih naroda 14. prosinca 1990., da bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi. Međunarodni dan starijih osoba je poseban dan za starije osobe širom svijeta i obilježava se s ciljem da se naglasi koliko je važno prilagoditi okruženje u kome živimo potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba. Također, na taj dan prisjećamo se cjelokupnog doprinosa starijih osoba u izgradnji suvremenog društva.
Starenje populacije danas predstavlja jedan od najvećih uspjeha čovječanstva, ali i jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova. Neophodno je istaći da je udio osoba starijih od 60 godina u porastu i da se taj trend nastavlja sa jedne strane uslijed opadajuće stope nataliteta, a sa druge strane uslijed povećanja dužine životnog vijeka. Starenje populacije u 21. stoljeću postaje javnozdravstveni prioritet, jer je starijim osobama potrebno omogućiti što duži životni vijek u dobrom zdravlju. Uvažavanje i razumijevanje starijih osoba temelj je svakog razvijenog društva koje cijeni njihov dosadašnji doprinos, brojne trenutne mogućnosti, kao i osobito dragocjeni potencijal prenošenja stečenih umijeća, vještina i radnog iskustva.