Zapisnik
sa 13. sjednice Gradskog vijeća Grada Slunja održane dana 04. 08. 2014. godine u vijećnici.
Sjednicu je u 17,30 sati otvorila predsjednica Gradskog vijeća Marina Mrkonja, pozdravila sve nazočne i konstatirala da istoj prisustvuje svih 15 članova Gradskog vijeća.
Sjednici prisustvuju: Marina Mrkonja, Ivica Barić, Katarina Rendulić, Đuro Mihajlović, Mario Medved, Ivan Bogović, Davor Požega, Ivanka Magdić, Diana Cindrić, Ivan Požega, Damir Vuković, Zoran Ivšić, Marinko Radočaj, Josip Štefanac i Mihaela Turkalj.
Pored članova Gradskog vijeća sjednici prisustvuju: Jure Katić – gradonačelnik, Zdenka Kovačević – pročelnica Ureda Grada, Anđelka Jurašin Vuković – pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela, Marija Vukošić – voditeljica Odjeka za proračun i financije, Dragoslava Cindrić – voditeljica Odsjeka za društvene djelatnosti, Ivanka Šebalj – voditeljica Odsjeka za komunalno gospodarstvo, prostorno uređenje, zaštitu okoliša i stanovanje te novinari.
Zapisničar: Ankica Štefanac.
AKTUALNI SAT
Za aktualni satu prijavilo se 5 vijećnika pa ih je predsjednica pozvala da postave pitanja.
Ivica Barić iznosi kako su vidjeli da je natječaj za vozača-domara proveden i zaposlen je čovjek koji je prije radio, g. Jurčević pa pita kako će se regulirati dio oko isplate otpremnine jer je g. Jurčeviću isplaćena otpremnina u iznosu od 50 i nešto tisuća kn, zanima ga kako je to regulirano, da li će on morati vratiti tu otpremninu, ako ne, zašto ne i kojim je to onda zakonom regulirano.
Zdenka Kovačević je odgovorila da g. Jurčević neće morati vratiti otpremninu jer je dobio poslovno uvjetovani otkaz iz razloga što je kod poslodavca prestala potreba za njegovim radom, a kao višegodišnji djelatnik ostvario je pravo na otpremninu i temeljem važećih prava, otpremnina je isplaćena. To što je u međuvremenu došlo kod poslodavca do promjene potreba i to što je ponovno proveden postupak natječaja i gosp. Jurčević je ponovo zaposlen, nema nikakve veze s isplatom otpremnine, ali ono što se može dogoditi je to da mu se, u nekom budućem razdoblju opet isplaćuje otpremnina, ovo razdoblje za koje je dobio otpremninu, ne bi uzimalo u obzir, ali sada ne postoji zakonsko utemeljenje da se od njega traži povratak otpremnine, naglasila je pročelnica.
Marinko Radočaj se osvrnuo na „Dane Grada Slunja“ konkretno koncert Crvene jabuke i pitao da li mu netko može reći zašto se naplaćivao ulaz jer su sredstva za taj koncert bila osigurana.
Gradonačelnik je odgovorio kako nije bio uključen u organizaciju „Dana Grada Slunja“ do 4. 8. niti što se tiče organizacije, niti koncerata, niti plaćanja izvođača i bilo koga drugog, ali što se tiče samog koncerta Crvene jabuke, misli da je bilo u planu da će se prikupljati ulaz jer nije sve kompletno pokriveno što su imali u planu. Bivša ekipa je slagala kompletan program kojeg su oni naslijedili i proveli kako je bilo planirano. Dodao je kako mu je g. Živčić rekao da će se za taj koncert prodavati ulaznice jer mu u proračunu manjka 18.000 kn, drugo ne zna jer oko toga nije niti dogovarao ništa.
Marinko Radočaj dodaje kako su prema njegovom saznanju sredstva bila osigurana, odnosno da to baš i nije tako kako je gradonačelnik rekao.
Gradonačelnik je još jednom naglasio kako njega u svemu tome nije bilo.
Dragoslava Cindrić se uključila i pojasnila da su sredstva predviđena za koncerte bila u manjem iznosu jer je trebala ići glazbena grupa ili pjevači koji bi manje koštati, međutim, u 4. mjesecu je dogovorena Crvena jabuka koja košta više i iz toga su razloga sredstva bila nedostatna tako da je Odbor odlučio da će se naplaćivati ulaz, kako bi se ta razlika namirila.
Marinko Radočaj se zahvalio na odgovoru.
Zoran Ivšić se osvrnuo na Moto klub i moto susret jer su se, kada je sve to završilo i nakon koncerta grupe Let3, pojavili neki negativni komentari, čak je bilo i pritisaka na dečke iz Kluba pa su se i razočarali time i stoga pita gradonačelnika da li on misli da mi trebamo dati podršku njima da oni i dalje to rade, da ne bi odustali na kraju od svega toga. Smatra da se zna koliko su oni pridonijeli samoj promociji Slunja jer sobe su pune, dućani su puni i dr. pa pita gradonačelnika kakvo je njegovo razmišljanje o tome i da li je uopće znao za takve stvari koje su se događale.
Gradonačelnik je istaknuo kako, što se tiče same organizacije moto susreta, nema ništa protiv toga, dapače, dati će podršku u svakom slučaju i dalje ako bude na mjestu gradonačelnika. Međutim, ne sviđa mu se to što je Grad isfinancirao i grupu Let3 i ne zna što sve ne jer smatra da Grad nije trebao to snositi, znači podržati svakako treba, ali u smislu da im se dade prostor besplatno na korištenje i to bi, što se Grada tiče, trebalo biti dovoljno. Trošak samih izvođača, ako organizatori mogu platiti, neka plate, mogu uzeti neku našu domaću grupu koja je jeftinija, odnosno moraju se uokvirite u svoje financije, mišljenja je gradonačelnik. Složio se i sa konstatacijom da se Klub stvarno puno angažirao oko toga i da su oni sve to dobro organizirali, ali ponavlja da je sve to Grad previše koštalo. Podržava da i dalje budu moto susreti i već su mu u razgovoru i rekli da će ih imati prema svom rasporedu, Grad njihov raspored neće remetiti, ali će se morati dogovarati kako i na koji način financirati te susrete jer su oni i pored sredstava Grada prikupljali i druga sredstva, prodavali su piće, kupili ulaznice, uzeli su i od Perićka navodno 6 ili 7 tisuća kn što je tamo prodavao jelo, znači, iako je to gradski prostor, oni su ga naplaćivali drugima i smatra da je to ono oko čega se treba ubuduće dogovarati.
Zoran Ivšić smatra kako je sve ovo što kaže gradonačelnik u redu, oni su zahvalni na toj pomoći kojom im je Grad pomogao za grupu, međutim, nitko nije rekao koliko su oni truda uložili u vojarnu koji prostor nije bio čak niti pokošen, Komunalac je preko zime tamo ostavljao smeće i pijesak, sve su to oni očistili dobrovoljnim radom, a to se nigdje ne broji. Oni to niti ne traže, ne treba im nikakva zahvalnica, niti nešto posebno, kaže g. Ivšić i dodaje kako ih se s druge strane pritišće pa ispada da je to tamo nekakvo leglo komunjara. Nije želio nabrajati što se sve pričalo samo je istaknuo kako se dečki jednostavno osjećaju pod nekim pritiskom i nije im to drago jer im nije cilj da bilo koga provociraju, na tim susretima se sluša takva glazba. Na kraju je još samo komentirao da kome to ne paše neka tamo ne ide i založio se da se nekako proba skinuti taj pritisak sa „Poskoka“.
Davor Požega je uputio pitanje računovodstvu, naime, zanima ga koliko su Grad koštala dva kruga izbora za gradonačelnika.
Marija Vukošić odgovara da je u rebalansu vidljiva ta približna cifra i ona je oko 240.000 kn, svi troškovi još nisu isplaćeni, konkretno isplata naknade Županijskom izbornom povjerenstvu jer se nije znalo da će Grad snositi i taj trošak, ali se očekuje da će ukupan trošak za 1. i 2. krug bili oko 240.000 kn.
Davor Požega je još pitao odnosno zatražio izvješće za slijedeću sjednicu od računovodstva u smislu kolike će biti uštede budući da su sada i gradonačelnik i zamjenik gradonačelnika volonteri i budući da je sada smanjena i naknada zamjeniku gradonačelnika u odnosu na dosadašnju.
Marija Vukošić odgovara da će za iduću sjednicu pripremiti odgovor.
Josip Štefanac kaže kako ga sport zanima, kako po profesiji, tako i za grad pa je iznio potrebu Nogometnog kluba Slunj koji treba nekoliko desetaka tisuća kuna da bi prešao u viši rang natjecanja i pita gradonačelnika može li se u tom smislu pomoći Klubu. Drugo, u materijalima je uočio da se planira pomoći Kick boxing klubu sa nekoliko tisuća kuna za pokriće troškova za 2 takmičara koji idu na svjetsko prvenstvo, a kako mu se čini da na tako visokom rangu nismo imali takmičare još od Milana Neralića, predlaže gradonačelniku i Gradskom vijeću da Grad u potpunosti plati taj trošak jer ovdje se predlaže samo pokriće dijela troška. Slijedeće, u razgovorima sa građanima, sa vatrogascima, došao je do saznanja da je upućen jedan dopis Gradskom vijeću koji nije bio prezentiran njima vijećnicima pa ga zanima da li se može spriječiti pa nešto ne dođe na Gradsko vijeće ili se to mora Vijeću prezentirati, da Vijeće samo odluči. Treće, dotaknuo se također Dana Grada Slunja, vidio je da ima u materijalima, ali manifestacija Dani Grada Slunja bila je na plakatu naznačena od Moto susreta do sutrašnjeg dana, znači cijeli tijek događanja, ali nije navedeno na plakatu da će se naplaćivati ulaz, koliko će se naplaćivati, a to su službeni plakati Grada. Slijedeće, ulaznice nisu bile numerirane, oni koji su bili na ulazu tražili su od nekoga i 30 kn, a ulaznica je bila 20 kn, ne zna da li se to može istražiti odnosno ispitati, ali smatra da je to sve skupa dosta nagrdilo tu manifestaciju. Dalje, čini mu se da nisu izdavani računi tijekom svog tog perioda, ne tvrdi da je to tako, ali misli da bi to trebalo biti regulirano kako treba. Što se tiče dana Grada tj. 6. 8. samo je svečana sjednica i sve s tim završava, to mu je malo deklasirano jer misli da bi i 6.8. trebala biti također neka manifestacija da ljudi osjete taj dolazak naše vojske i policije i da se taj dan oslobođenja Slunja zapamti kao jedan veličanstveni događaj kakav i zaslužuje da bude.
Gradonačelnik ponavlja, što se ulaznica tiče, kako je sve to ranije dogovoreno, a što se računa tiče misli da su izdavani, odnosno to pitanje su riješili putem bonova i u taj dio se ne želi miješati, taj dio je na inspekciji, a da li je inspekcija bila ili nije, ne zna, ali je osobno primijetio da se kupuju bonovi i da se bonovima plaća. Na pitanje koliko bi Grad mogao pomoći Nogometnom klubu za prelazak u viši rang odgovara kako će se to moći vidjeti u slijedećem proračunu, zna se koliko se može izdvojiti za sport sada, ako bude moglo više biti će, ako ne, neće. Dodao je kako je već razgovarao sa dečkima iz Nogometnog kluba na jednom sastanku na kojeg su ga pozvali i pitali ga što bi bio prijedlog Grada kada je u pitanju viši rang natjecanja jer su se ove godine izborili za viši rang pa im je odgovorio da je osobno protiv višeg ranga jer je to puno više novaca, a i ovako će imati problema za isfinancirati cijelu sezonu. Po njegovom mišljenju igrački jesu spremni za viši rang, ali na žalost po pitanju financiranja nisu, takvo je stanje i to ne samo kod nas već i kod nekih drugih klubova koji imaju malo veći budžet, ali nisu htjeli ići u viši rang. Vjeruje da će Klub i slijedeće godine sa kvalitetom igrača moći izboriti viši rang, a da li će se to sve moći isfinancirati, vidjeti će se u narednom periodu.
Josip Štefanac kaže kako mora reagirati jer je naglasio da je to manifestacija „Dani Grada Slunja“, a cilja na to da zaštita te manifestacije od strane Grada, Gradskog vijeća i gradonačelnika, mora biti, moraju se poduzeti neke predostrožnosti i mjere da ne bi došlo do situacija da netko koristi taj naziv, a ne daj bože da ga zloupotrebljava.
Gradonačelnik ne vjeruje da se to koristilo, sam je vidio da se plaća bonovima, nije se moglo kupiti piće za novac, ali ponavlja da je to stvar poslodavca koji je tamo radio i inspekcije koja to treba kontrolirati, a da li je bila inspekcija, ne zna. Što se tiče ulaznica numeriranih ili nenumeriranih, on je tu bio isključen, nije to dogovarao, ne zna ništa od toga, ali nije primijetio da je netko platio više od 20 kn, a Dragoslava je pojasnila da je to bilo dogovoreno u 4. mjesecu kako će se isfinancirati taj dio. Što se tiče nogometa rekao je kako tu imamo vremena za iduću godinu jer ove godine se neće ići u viši rang natjecanja, takva je odluka jer su i sami vidjeli da nisu isfinancirali neke svoje stare račune i imaju ih još neriješenih, tako da ne bi bilo dobro ići u viši rang jer se mora dalje putovati i to su puno veći troškovi za NK pa i za Grad. Vezano uz svjetsko prvenstvo i Kick boxing klub razgovarao je sa Milenkom, rekao mu je da im nedostaje 5.000 kn, da su već prikupili određena sredstva pa je tako i predložena ova cifra i misli da je time zatvorena financijska konstrukcija.
Zdenka Kovačević je odgovorila g. Štefancu vezano uz DVD-u gdje je podsjetila vijećnike kako je na zadnjoj ili predzadnjoj sjednici Vijeća također postavio isto pitanje financiranja DVD-a. Istina je, kaže pročelnica, da smo se dopisivali sa DVD-oma od trenutka odnosno nakon što je bivši gradonačelnik g. Rendulić smanjio potporu DVD-u iz razloga nastalih problema oko naplate komunalne naknade za vojno vježbalište, te dodaje kako je DVD dobivao redovito sredstva za plaće, ali nije dobivao ostatak sredstava koje su koristili za materijalne rashode. Kako je DVD imao neutrošenih vlastitih sredstava, procjena je tadašnjeg gradonačelnika bila da će oni neko vrijeme moći funkcionirati normalno dok se ne vidi kakva će situacija biti sa prihodima i u tom smislu je odgovoreno DVD-u na njihovo pismeno traženje, da bi oni nakon toga tražili raspravu na Gradskom vijeću, međutim, obzirom da je u tom trenutku bila situacija da smo imali gradonačelnika koji je podnio ostavku, da smo imali proračun kakav je, da je u to vrijeme gradonačelnik iskoristio mogućnost, po Odluci o izvršavanju proračuna, i smanjio sredstva koja su planirana zbog ne pritjecanja namjenskih sredstava u dovoljnom iznosu, u tom trenutku na Gradskom vijeću ne bi bila moguća drugačija rasprava jer izmjene i dopune Proračuna nisu bile predložene, niti ih je itko mogao predložiti. Istaknula je, a to se može vidjeti u ovom rebalansu, da se pozicije i stavke koje se planiraju za DVD ne diraju, što znači da će se taj dio sredstava koji je bio smanjen, nakon usvajanja proračuna, kroz neko vrijeme njima doznačiti.
Josip Štefanac se još dotaknuo Poslovnika o radu Gradskog vijeća gdje ga je zanimalo, ako se uputi dopis Gradskom vijeću, da li on mora biti pročitan na Gradskom vijeću.
Zdenka Kovačević odgovara da ne mora, niti jedna stranka ne može određivati kome upućuje podnesak, odnosno ona upućuje podnesak onome za koga misli da bi trebao o njemu odlučivati, ali odlučuje o njemu onaj tko je ovlašten za odlučivanje, znači po Zakonu o općem upravnom postupku podnesak se upućuje nadležnom tijelu, stranka ne mora znati tko je nadležno tijelo.
Po završetku „Aktualnog sata“ predsjednica je prešla na utvrđivanje dnevnog te predložila dnevni red kojeg su vijećnici dobili u pozivu.
Prijedloga za izmjenama i dopunama dnevnog reda nije bilo pa predsjednica daje dnevni red na glasanje.
Predsjednica konstatira da je Gradsko vijeće za 13. sjednicu jednoglasno utvrdilo slijedeći
Dnevni red
1. Zaključak o usvajanju zapisnika sa 12. Sjednice Gradskog vijeća
2. Odluka o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu
3. Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu
4. Odluka o izmjeni i dopuni Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2014. godini
5. Odluka o izmjenama i dopunama Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2014. godini na području Grada Slunja
6. Odluka o usvajanju Socijalnog programa Grada Slunja za 2014. godinu
7. Odluka o izmjeni Programa javnih potreba u kulturi za 2014. godinu
8. Odluka o izmjeni Programa javnih potreba u športu grada slunja za 2014. godinu
9. Program korištenja namjenskih prihoda Proračuna u 2014. godini
10. Odluka o izmjeni Odluke o imenovanju Vijeća za prevenciju
11. Izvješće o radu Gradonačelnika za razdoblje 01.01. do 30.06. 2014. godine
12. Različito
1. Zaključak o usvajanju zapisnika sa 12. sjednice Gradskog vijeća
Na zapisnik sa prošle sjednice nije bilo primjedbi pa je predsjednica Zapisnik dala na glasanje.
Glasalo je svih 15 vijećnika i predsjednica konstatira da je Gradsko vijeće jednoglasno donijelo Zaključak o usvajanju Zapisnika sa 12. sjednice Gradskog vijeća održane dana 15. 07. 2014. godine.
2. Odluka o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu
Odluku o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu vijećnici su dobili uz poziv. Pored materijala kojeg su vijećnici dobili uz poziv na stolu su dobili i Zaključak gradonačelnika kojim se predlaže još jedna izmjena proračuna.
Prije nego je otvorila raspravu predsjednica Vijeća pozvala je predsjednika Odbora za proračun i financije da iznese stav odbora po prijedlogu Proračuna.
Predsjednik Odbora za proračun i financije Đuro Mihajlović iznosi da se Odbor sastao neposredno prije sjednice, Odboru je bila prisutna pročelnica i gđa. Marija Vukošić i, uz određena objašnjenja, Odbor smatra da se Odluka o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu može prihvatiti jer ove izmjene i dopune idu u smjeru poticanja projekata, opremanja i dokapitalizaciji gradskih tvrtki u najvećem iznosu, odnosno najveći dio viškova od 3,7 mil. kn raspoređen je na to, na projekte u vodoopskrbi, dokapitalizaciju poduzeća, Lipe, Komunalca. Iako su prisutne određene nejasnoće i pojedina neslaganja u određenim stavkama, ali to je u manjem obimu pa Odbor smatra da Vijeće treba prihvatiti ovakav prijedlog proračuna.
Predsjednica Vijeća je još napomenula kako je na sjednici i gđa. Marija Vukošić, ukoliko bude pitanja i nejasnoća i potom otvorila raspravu.
Ivica Barić se ispred Kluba vijećnikakandidacijske liste grupe birača osvrnuo na proračun koji je pred njima. Prije svega, daje pohvalu šefici računovodstva koja je potpisana u toj odluci, gradonačelniku i gradskim službama na ovako jednom realnom proračunu, pohvalio je i stavke koje je gosp. Mihajlović iznio, a odnose se na pomoć LIPI za nabavu kamiona za razvrstavanje otpada, za isplatu sredstava Komunalcu za prijenos gospodarske cjeline. Mišljenja je da je tu napravljena jedna dosta dobra stvar jer to su naše tvrtke od vitalnog interesa za ovaj Grad, a godinama je bila prisutna jedna nebriga o tim tvrtkama i prilično loše gospodarenje njima pa je ovo sada jedan dobar smjer u kojem i treba ići. Također pohvaljuje i povećano izdvajanje za socijalne programe, tako da ispred Kluba može reći kako smatraju da je to dosta realno složeno. Osvrnuo se ipak na neke sitnice, tako je izdvojio ono što piše u obrazloženju, a to je da su ovim rebalansom smanjeni prihodi za 495.328,77 kn. Što nam to govori, pita se i nastavlja kako nam to govori. da kroz godine slabe prihodi u Gradu, to se može vidjeti i vidi se po ovom rebalansu, a i u obrazloženju piše da smo zahvaljujući viškovima iz proteklih godina mogli pokriti ovo što smo pokrili viškovima koji se odnose na namjenska sredstva pa i viškovima slobodnih sredstava koji su, nažalost, posljedica ušteda u smislu nekih projekata koji nisu išli prošle godine, ali i ušteda u smislu racionalizacija koje su napravljene. Njegova je osobna zamjerka što se to nije uzelo u obzir, a da se nije uzelo u obzir, vidi se po zapošljavanju osobe u gradskim službama pa se boji da ćemo se dovesti u situaciju da ćemo se previše rastegnuti i da nećemo imati uskoro novaca, kroz koju godinu, za financiranje ovog Grada, a čak misli da će već iduće godine, zahvaljujući ovoj masi plaća, Grad probiti opet 20% vlastitih prihoda koje ne bi smio probiti. Kako ima i nekoliko nejasnoća zatražio je od gđe Vukošić pojašnjenje za Razdjel 001 Ured gradonačelnika, Gradsko vijeće – ured gradonačelnika podskupina 311 – plaće, gdje ga konkretno zanima u tim bruto plaćama na koga se to točno odnosi.
Marija Vukošić odgovara kako je u prvotnom proračunu planirana jedna bruto plaća i to za gradonačelnika, nešto više od 190.000 kn, dok je sada u ovih 152..000 ušla plaća za gospodina Rendulića u razdoblju 12. mjesec 2013. – 4. mjesec 2014. godine te plaća za gosp. Gračana koji je od 1. 5. počeo profesionalno obnašati dužnost zamjenika gradonačelnika odnosno gradonačelnika, plaća od 1. 5. do 6. 7.te naknada plaće u trajanju od 2 mjeseca, zaključno sa 6. 9. 2014. godine u visini kao da radi.
Ivica Barić pita koliki je to onda ukupno broj plaća.
Marija Vukošić iznosi da je to ukupno 9 i po plaća
Ivica Barić je dalje nastaviopa kaže kako u razdjelu 002 – Ured Grada, Glava 01 Tajništvo, plaće, ukupno imamo jedno smanjenje u odnosu na izvorni proračun pa ga zanima, odnosno traži obrazloženje za to. Naime, u izvornom proračunu planirano je 7 djelatnika, planirana su sredstva za jednu djelatnicu koja je duže vrijeme na bolovanju i za koju je bio plan da će se možda vratiti pa su ostavljena i sredstva za nju, planirana su sredstva i za vozača i pita na koji način je izvršeno ovo smanjenje, da li je uzeto u obzir 7 mjeseci jer se djelatnica nije vratila
Marija Vukošić potvrđuje da je to uzeto u obzir, smanjeno je za taj iznos i smanjeno je za iznos za plaću vozača koji nije radio od 1. 3. do 1. 8. Međutim, napominje kako je u izvornom proračunu na stavki bruto plaće bio planiran iznos od 554.000 kn, međutim, zbog pojave izvanrednih troškova, prije svega misli na izvanredne izbore za gradonačelnika, morala su se osigurati sredstva za provođenje tih izbora pa je iskorištena zakonska mogućnost da se ide na preraspodjelu proračunskih sredstava o čemu je Gradsko vijeće bilo izvješteno na prošloj sjednici, a zbog toga se morao proći cijeli proračun, sve stavke koje se financiraju iz prihoda koje nemaju zakonski definiranu namjenu su smanjenje da bi se osiguralo oko 200.000 kn za troškove prijevremenih izbora za gradonačelnika, time je prvotni plan od 554.000 kn, smanjen na 529.000 kn, odnosno ovim rebalansom na 510.000 kn jer se uzelo u obzir to što vozač nije radio i što se djelatnica nije vratila s bolovanja.
Katarina Rendulić je ispred Kluba vijećnika kandidacijske liste grupe birača zatražila stanku.
Predsjednica je odobrila stanku od 10 minuta.
Nakon stanke, Ivica Barić je, ispred Kluba vijećnika kandidacijske liste grupe birača, iznio kako će, temeljem članka 51. Poslovnika Gradskog vijeća Grada Slunja, na Odluku o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu iznijeti usmene amandmane, ukupno tri amandmana:
Amandman br. 1. – „Razdjel 001 Ured gradonačelnika i Gradsko vijeće, Glava 01 Ured gradonačelnika, Program 1000 redovna djelatnost izvršne vlasti, Aktivnost A100001 javna uprava, funkcijska klasifikacija 0111 izvršna i zakonodavna tijela, podskupina 311 plaće (bruto), smanjenje 17.000 kn;
Razdjel 003 Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Program 1014 javne potrebe u športu, Aktivnost 100028 Zajednica športskih udruga Grada Slunj, funkcijska klasifikacija 0810 službe rekreacije i sporta, tekuće podskupina 381 tekuće donacije, povećanje 3.000 kn na način da se isti iznos isplati Kick boxing klubu Tigar; Razdjel 003 Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Proračunski korisnik 27564 Pučko otvoreno učilište Slunj, Program 1019 redovna djelatnost Pučkog otvorenog učilišta Slunj, Aktivnost A100068 Slunjske mažoretkinje, funkcijska klasifikacija 0820 službe kulture, podskupina 322, rashodi za materijal i energiju, povećanje 14.000 kn.
U obrazloženju ovog amandmana istaknuo je kako smatraju da u iznosu točno predviđenih bruto plaća u Uredu gradonačelnika postoji višak sredstava, misle da nije precizno određena rezervacija sredstava jer je poznato koliko je plaća isplaćeno te da se gosp. Gračanu mora isplatiti još jedna i po plaća, tako da se preciznim obračunom ipak dolazi do toga da je tu višak sredstava od 17.000 kn. Stoga su mišljenja da se taj isti višak preraspodjeli na stavke koje je naveo, tj. Kick boxing klubu Tigar sredstva za odlazak na svjetsko prvenstvo u Italiju 3.000 kn, a najveću preraspodjelu vrše na stavku Slunjske mažoretkinje s ciljem njegovanja i očuvanja ove kulturne aktivnosti koja doprinosi promociji Grada. Obzirom da su Slunjske mažoretkinje primile privatnu donaciju za nabavu odjela, ovim sredstvima htjeli bi pomoći u nabavi čizama koje su im neophodne za nastupe diljem zemlje, a i šire i prema njihovom saznanju to su sredstva, zajedno sa tom vrijednom donacijom, koja bi njima riješila kompletna odjela. Ujedno se ispred Kluba vijećnika kandidacijske liste grupe birača zahvalio jednoj fizičkoj osobi na toj donaciji.
Predsjednica Vijeća predlaže da se izneseni amandman da na glasanje.
Marija Vukošić se javila da bi naglasila kako su sredstva za plaće točno izračunata, odnosno treba točno 151.090 kn, tako da sa stavke plaća to ne bi išlo jer sve stavke što se tiče plaća i doprinosa su izračunate.
Ivica Barić ne smatra da je to točno izračunato.
Marija Vukošić je ponovila kako će sa ove stavke plaća biti izvršeno nešto manje od 152.000 kn.
Ivica Barić je pitao da li se može javno reći s kolikom se plaćom kalkuliralo, konkretno za bivšeg gradonačelnika, s kojom cifrom.
Marija Vukošić ima pred sobom radne materijale pa je iznijela kako je bivši gradonačelnik ušao u izvršenje te je za razdoblje od 12. mjesec 2013. do 5. mjesec 2014. izvršeno 103.000 kn, g. Gračan je također u ovom izvršenom razdoblju za 5. mjesec, treba još dodati za 6., 7., 8. i dio 9. mjeseca, oko 48.000, s tim da je naglasila kako je bruto plaća g. Gračana 14.600 kn.
Katarina Rendulić iznosi kako imaju podatak da je njegova bruto plaća 11.753. kn, dok je iznos njegovih doprinosa 2.520 kn
Marija Vukošić je, nakon što je donijela listu za obračun plaće, iznijela da plaća g. Gračana iznosi 14. 666 bruto, odnosno da je u ovom izračunu bruto plaća sa doprinosima iz plaće.
Ivica Barić pita kolika je bruto plaća bivšeg gradonačelnika.
Marija Vukošić odgovara da je zadnja bruto plaća za mjesec travanj za bivšeg gradonačelnika iznosila 16.353,42 kn.
Ivica Barić je zamolio gđu Vukošić da ponovo izračuna, odnosno objasni postupak kako je došla do iznosa od 152.000 kn, ako su sredstva rezervirana na način da se pomnoži stavka bruto plaće u iznosu od 16.353,42 kn ( plaća bivšeg gradonačelnika) sa 5 mjeseci i tome dodaju još 4 i po plaće za zamjenika, ne dobije se ta cifra.
Marija Vukošić dodaje, a to je zaboravila napomenuti, kako je u ovoj stavci uključena i isplata naknade plaće za 12. koja je išla u 1. mjesecu za bivšeg gradonačelnika g. Bogovića i bivšeg dogradonačelnika g. Mihajlovića, tako da je to dio sredstava koji nedostaje.
Ivica Barić je, budući da je to razriješeno, povukao taj amandman i prešao na slijedeći:
Amandman br. 1.
Razdjel 002 Ured Grada, glava 01 Tajništvo, Program 1004 Redovna djelatnost Tajništva, Aktivnost A100009 stručno, administrativno i tehničko osoblje, funkcijska klasifikacija 0111 izvršna i zakonodavna tijela, podskupina 311 – plaće (bruto) umanjuje se za 24.000 kn;
U Razdjelu 003 – Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Proračunski korisnik 27564 Puško otvoreno učilište, Program 1019 redovna djelatnost Pučkog otvorenog učilišta Slunj, Aktivnost A100068 Slunjske mažoretkinje, funkcijska klasifikacija 0820 službe kulture, podskupina 322 – rashodi za materijal i energiju, povećanje za 14.000 kn:
U Razdjelu 003 – Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Program 1011 – Socijalna i humanitarna skrb, Aktivnost A100020 – pomoć stanovništvu koje nije obuhvaćeno redovnim socijalnim programom, funkcijska klasifikacija 1070 socijalna pomoć stanovništvu koje nije obuhvaćeno redovitim socijalnim programima, podskupina 372 ostale naknade građanima i kućanstvima na temelju osiguranja i dr. naknada – povećava se za 10.000 kn.
U obrazloženju ovog amandmana istaknuo je kako smatraju da je u Glavi 01 tajništvo na stavkama bruto plaća osiguran višak sa namjenom isplata plaća vozaču domaru po novoj sistematizaciji radnih mjesta, a Klub vijećnika Kandidacijske liste grupe birača i dalje smatra da je to radno mjesto iracionalni trošak Gradu Slunju i stoga ta sredstva preraspodjeljuju za socijalni program odnosno nabavu udžbenika 10.000 kn, jer je ovo godina zamjene starih udžbenika novima pa smatraju da je potrebno povećati iznos subvencije po djetetu za obitelji s troje i više djece na iznos koji će biti osiguran prebacivanjem ovih dodatnih sredstava. Obrazloženje za stavku Slunjske mažoretkinje je prije dao pa smatra da nema potrebe to ponavljati.
Amandman br. 2.
Razdjel 002 Ured Grada, glava 01 Tajništvo, Program 1004 Redovna djelatnost Tajništva, Aktivnost A100009 stručno, administrativno i tehničko osoblje, funkcijska klasifikacija 0111 izvršna i zakonodavna tijela, podskupina 313 doprinosi na plaće umanjuje se za 4.000 kn.
U Razdjelu 003 – Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Program 1014 Javne potrebe u športu, Aktivnost A100028 Zajednica športskih udruga, funkcijska klasifikacija 0810 službe rekreacije i športa, podskupina 381 – tekuće donacije povećava se za 4.000 kn, na način da se sredstva uplati Kick boxing klubu „Tigar“ “
Predsjednica Vijeća konstatira da su dana 2 amandmana, amandmani su pojašnjeni i obrazloženi kako se sredstva preraspodjeljuju pa predlaže da se glasa o prvom predloženom amandmanu.
Ivanka Magdić pita da li se stručne službe ne bi trebale očitovati o ovim mogućnostima jer se predlaže smanjenje, odnosno stanovite uštede, pa ne zna da li će do kraja godine to biti dostatno, ako ne bude još rebalansa, a proračun se ne smije probijati, zanima je ima li tu prostora za prihvaćanje tih amandmana.
Ivica Barić smatra da bi se gradonačelnik trebao očitovati o amandmanu, a u vezi ovog što je rekla gđa. Magdić, oni svojim prijedlogom smanjuju masu sredstava u toj podskupini, kaže kako naravno postoji mogućnost da se na neki drugi način isplate te plaće, da li smanjivanjem plaća drugih zaposlenika ili na neki način, ali ne mora se probiti ovaj proračun. Što žele ovim reći? Zna se da Gradsko vijeće ne zapošljava ljude, po Statutu Grada gradonačelnik ima ovlasti zapošljavanja ljudi, on je i izvršitelj proračuna i on ima, ako tako sistematizacija radnih mjesta zahtijeva, pravo zaposliti koliko hoće ljudi, samo je pitanje hoće li to proračun omogućiti, pa upravo ovim amandmanom žele smanjiti masu plaća na toj stavci. Kaže kako vjeruju da stručne službe imaju mogućnosti preraspodijeliti sredstva ili smanjiti izdatke odnosno stavke za plaće. Ponovio je kako upravo iz onoga što je govorio prije, a misli na smanjenje prihoda proračuna za 470.000 kuna, nam ne daje za pravo da se dodatno još obvezujemo u ovom dijelu plaća.
Gradonačelnik se izjasnio kako nije za to da se skida sa ove stavke, a zaposlio je vozača zato što je on potreban, on nije samo vozač i nije samo za gradonačelnika, nego za sve službe Grada, vidi na što se aludira i na što se ide, može se o tome glasati, ali on nije za to i to ne bi dirao.
Ivica Barić pojašnjava kako upravo gradonačelnik sistematizacijom ima pravo zaposliti i astronauta pa, ako ima novce za to, neka ga isplati. Ne radi se uopće o tome, kaže g. Barić jer gradonačelnik je i izvršitelj proračuna i ako se nađe u tom proračunu za tog čovjeka još mjesta, dobro, ali on osobno smatra da to nije dobar potez, smatra da ne bi trebalo ići na daljnja zapošljavanja jer Grad kao takav ne može generirati radna mjesta, Grad kao takav može raditi na tome da posredno generira radna mjesta, a ne neposredno.
Davor Požega je mišljenja da nije možda moralno od vijećnika sa liste grupe građana, nezavisne liste Proljeće da tu traže uštedu jer oni su prouzročili štetu ovom gradu od 240.000 kn ove godine, a sada se ovdje govori o 24.000 kn. Drugo, njihov zamjenik gradonačelnika koji je imao volontersku naknadu 3.500 kn, nakon što je preuzeo funkciju gradonačelnika aktivirao je profesionalni ugovor, znači bruto 14.000 kn, a sada više ne obnaša tu funkciju i ima još pravo na dvije ili tri plaće, a ne radi, pa smatra da bi to možda bio bolji način za uštedjeti te novce, ako se već žele namaknuti ova sredstva. Također je iznio svoje mišljenje kako su oni bili toliko fer u prošlom sazivu da nisu dirali direktno u odluke gradonačelnika, podržavali su ga, pa misli da ne bi trebalo sada gradonačelniku oduzimati vozača ako on smatra da ga treba, tim više što je uštedio jer je volonter, nema profesionalni ugovor, a to ušteda od najmanje 100.000 kuna godišnje.
Ivica Barić se javio za ispravak netočnog navoda, naglasio je kako vijećnici Proljeća koje su ovdje nisu prouzrokovali nikakvu štetu ovom Gradu, gradonačelnik se bira neposredno na izborima, gradonačelnik je dao ostavku. Na upadicu g. Požege da li to znači da ga se onda javno odriču, g. Barić odgovara kako ne zna što s time g. Požega hoće reći.
Predsjednica je upozorila vijećnika da uzme riječ ukoliko želi replicirati.
Ivica Barić je nastavio pa je vezano uz ono što je g. Požega rekao za zamjenika, naglasio kako bivši gradonačelnik nakon ostavke nije iskoristio pravo primanja plaće 6 mjeseci jer se odmah zaposlio, dok je bivši gradonačelnik Bogović to pravo iskoristio. Smatra da možemo ići u nedogled tko je više koštao ovaj Grad, koliko je što koštalo i tko je racionalizirao više i tko je uštedio više, a sada to nije niti vrijeme ni mjesto, već se treba razgovarati o ovoj konkretnoj stavci. Sada ovako naširoko optuživati vijećnike Proljeća da su prouzrokovali ovom Gradu štetu od dvjesto i nešto tisuća kuna je u najmanju ruku neozbiljno, zaključuje g. Barić.
Davor Požega smatra da bi u prijevodu to značilo kako vijećnici Proljeća u stvari žele reći da imaju većinu u ovom Vijeću i neće dati gradonačelniku da radi ono što on hoće nego će mu na svaki način sapletati noge, gradonačelnik će raditi onako kako oni žele.
Ivica Barić ne želi replicirati, javiti će se kasnije u raspravi.
Diana Cindrić je također samo htjela konstatirati ono što je g. Požega rekao da oni nisu ulazili u odluke bivšeg gradonačelnika. Sada je Gradonačelnik odlučio zaposliti domara i vozača zbog određene potrebe jer ova zgrada nema domara, zanima je tko tu mijenja žarulje i radi ostalo što treba na održavanju. Pretpostavlja da se u međuvremenu dok nije bilo osobe zaposlene na mjestu vozača itekako ukazala potreba djelatnicima grada, ne samo gradonačelniku, jer djelatnici grada putuju ponegdje, smatra da je ta procjena bila i puno prije sa strane gradonačelnika vagana u smislu da li je to u redu ili nije, a njeno je mišljenje da je u redu i da je potrebno.
Ivica Barić replicira gospođi Cindrić u vezi toga jer smatra da se može raspravljati što je potrebno ovom Gradu, koji su još zaposlenici potrebni, gđa. Cindrić će reći da su potrebni, on će reći da nisu, ali on ne zna u ovoj županiji za još jedan grad koji ima vozača, čini mu se da npr. Ozalj nema niti službenog automobila, tako da i tu mogu ići u nedogled s tim što je potrebno, koji zaposlenici, a radi se ovdje o premaloj cifri da se o tome toliko govori i vjeruje da će se tu naći sredstava za tog čovjeka koji je zaposlen.
Diana Cindrić odgovara, ako grad i nema zaposlenog vozača i ako nema svoj automobil onda se vjerojatno dozvoljava upotreba vlastitog automobila koji košta 2 kn po km, a ne onoliko koliko realno košta gorivo za korištenje službenog automobila.
Josip Štefanac je samo zamolio da se prestane s prozivanjima i s jedne i s druge strane, da se smire strasti. Njega osobno je malo pogodilo to kako ispada, ako je netko uzrokovao neku štetu, onda mi možemo napraviti još veću štetu, takva mu se rasprava nije dopala i nije mu se dopalo to da se vijećnici prozivaju na nekom stranačkom nišanu pa traži da se malo tenzije smanje.
Gradonačelnik smatra da mu vozač svakako treba, on ne vozi samo njega već sve zaposlene u gradskoj upravi, vozi i za potrebe i Komunalca i Lipe. U zadnja 2,3 tjedna koliko je ovdje to se i dokazalo, svaki put je netko drugi trebao voziti, išlo se na seminare i on, ako je na sastanku, jednostavno ne može misliti na gradski auto, ne može da ostaviti gdje bilo, svaka 2 sata se mora produžiti parkiranje i dr. Upravo danas je razgovarao sa gradonačelnicom Ozlja, oni nemaju ni vozilo, ali imaju problema i rekla je kako im treba vozilo i vozač, ali nisu ga planirali u proračunu, sada vozi svoj automobil sama i naplaćuje gradu 2 kn po km. Vjeruje, kada bi se napravila prava računica, da bi bili daleko isplativije imati službeni auto. Što se tiče plaće za vozača ona je ista kao i do sada i u proračunu se sredstva za to trebaju osigurati, a da li će grad poslovati pozitivno ili negativno to će se vidjeti u narednom periodu, mada misli da neće biti problema.
Ivica Barić kaže kako mora reagirati u vezi ovih racionalizacija, njemu je to jednostavno oksimoron, jer imamo s jedne strane smanjene prihode, a s druge strane se dodatno opterećujemo u dijelu plaća, to mu je osobno neprihvatljivo, smatra kako cilj svakako treba biti racionalizacija, u prvom redu plaća u ovom Gradu. Žao mu je što to mora reći i zna da će navući jako puno bijesa na sebe, ali to je nešto što se mora reći, ne samo u gradu nego u državi, gdje ima situacija, tipa mijenjanja žarulja, pa ako se smatra da ovaj Grad mora imati zaposlenog jednog stručnjaka za mijenjanje žarulja, zaposlimo ga. Smatra da idemo u nedogled jer takve stvari u normalnom svijetu idu van ovakvih organizacija, idu u outsourcing upravo iz razloga da se smanje troškovi na tim stavkama, to je njemu sasvim normalno i ne vidi kako će se tu uštede naći ako se obvezujemo sa ljudima takve sistematizacije radnih mjesta. Njegova je osnovna misao racionalizacija i racionalizacija, doći ćemo u period kada Grad jednostavno neće moći financijski funkcionirati, sada se može reći biti će ovako ili onako, ali smatra da moramo unaprijed raditi racionalizacije kako bi dočekali spremni takav period, jer on će, po njegovom razmišljanju, neminovno doći u ovom gradu, a na ovaj način, umjesto da imamo rezerve, dodatno se obvezujemo.
Diana Cindrić se ponovo javila, s obzirom da su njene riječi tako olako prenesene i pojasnila kako je govorila karikirano za mijenjanje žarulja, misli da jedna zgrada traži održavanje. Dodala je i to kako svaki puta kada na službeno putovanje ide neka osoba iz ustanove koja nema svoj vlastiti automobil, ide autobusom ili vlastitim autom i naplaćuje taj trošak.
Ivan Bogović se uključio, radio je taj posao i imao vozača i da sutra ponovo radi takav ili sličan posao, ne bi ga radio bez vozača. Kada se već govori o uštedama zna da je bilo situacija da je i Viktor više puta bio u ulozi vozača, čak je plaćao neke kazne pa smatra da je veća šteta da je jedan djelatnik tog profila u ulozi vozača jer je on preskup za vozača, sigurno bi više pridonio gradu da radi na projektima, da radi ono što mu je uistinu i posao nego da se koristi kao vozač. Velika je stvar ako se samo jedan projekt od pola milijuna ili milijun kn realizira u Gradu, ako ga bude dobila gradska tvrtka, tada će se to osjetiti i na proračunu odnosno na prihodima i zato smatra da je potez gradonačelnika ispravan jer biti na sastanku koji može trajati 2,3,5 sati i razmišljati o vozilu je teško, ne može se čovjek skoncentrirati na to. Isto tako gradonačelnik i u vožnji rješava niz stvari, nazove ga se, dogovara se, u kontaktu se sa službama, a zna se da se po zakonu tijekom voženje ne smije koristiti mobitel.
Predsjednica Vijeća predlaže da se o amandmanima glasa ukoliko se nitko više ne javlja za raspravu.
Ivanka Magdić je u ime kluba vijećnika HDZ zatražila 5 minuta stanke
Nakon stanke predsjednica je dala riječ gđi. Ivanki Magdić koja je iznijela stav Kluba vijećnika HDZ-a glede predloženih amandmana odnosno rekla je kako Klub vijećnika ne može prihvatiti predložene amandmane i to iz razloga što su sredstva sa kojih g. Barić predlaže skidanje određenog iznosa, izračunata zajedno sa vozačem koji je već zaposlen po odluci gradonačelnika, a isto tako i zbog samog prijedloga raspodjele tih sredstava. Naime, gradonačelnik je kazao da je sa voditeljem Kick boxing kluba dogovorio koliko sredstava mu je potrebno za odlazak na svjetsko prvenstvo i ta sredstva predvidio u Proračunu, znači ovim prijedlogom Kick boxingu se daje nešto što nisu ni tražili, također se daje i mažoretkinjama nešto što isto tako od strane niti mažoretkinja, niti Pučkog otvorenog učilišta nije traženo.
Ivica Barić zna da mažoretkinje nisu tražile sredstva, ali misli da iznos od 3.000 eura koliko su donacijom fizičke osobe dobili, a znaju da taj iznos od Grada neće vidjeti nikada, onda tom logikom misli da je ovo dobar trenutak da se to iskoristi da si kompletiraju uniforme i da imaju u čemu nastupati i ako se na to gleda kao na neku promociju Grada, smatra da je to dobar potez. Što se tiče Kick boxing kluba misli da nije dobar izračun, vjeruje da njima još fali novaca.
Zoran Ivšić se nadovezao na mažoretkinje, kaže da jesu tražile i dobile 10.000 kn, ali to njima nije dovoljno, ne mogu kompletirati odoru pa im tih 10.000 samo po sebi ne vrijedi puno. Ta im je odjeća potrebna da bi se mogle pokazati, a imaju se čime pokazati i njima je važno tih 14.000 kn, iako nije dosta i za nabavu kapa, ali to im nije toliko važno jer bez kapa mogu nastupati.
Ivan Požega je u vezi Kick boxing kluba Tigar rekao kako će, pored ovdje predviđenih 5.000 kn za Svjetsko prvenstvo, Zajednica športskih udruga u dogovoru sa Savezom športova osigurati također 5 do 6 tisuća kn tako da smatra kako još dodatnih 4.000 kn neće trebati.
Zoran Ivšić predlaže, ako je to njima dovoljna svota, da se te 4.000 kn dadu rukometnom klubu Drenak koji nije dobio niti kune od Grada, ne zna da li su uopće i tražili, ali nemaju nikakve pomoći ni od koga.
Ivan Požega je iznio podatak da je rukometni klub Drenak dobio 3 dotacije od Zajednice, dobio je od Saveza športova za odlazak u Split i da su njihovi troškovi pokriveni te dodao kako se u biti svim klubovima pomaže koliko se može, nitko nije zakinut.
Marinko Radočaj u vezi Kick boxing kluba smatra i stoji iza toga da im je zbilja potrebno tih 4.000 kn jer bez obzira ako su i sakupili tu cifru koja njima treba, to je ipak trošak dosta velik pa da trener ne bi davao novce iz svog džepa i da ne bi okolo još tražio, smatra da je prijedlog u redu da im se da još 4.000 kn.
Josip Štefanac smatra, budući da je ovaj zaključak naknadno došao i ako je tako kako je rekao gradonačelnik, da bi to onda bilo dovoljno.
Gradonačelnik potvrđuje da mu je tako rekao Milenko jer je bio kod njega i dogovorili su da im se odobri 5.000 kn.
Katarina Rendulić je mišljenja, obzirom da Kick boxing klub zaista postiže odlične rezultate, među najboljima su u cjelokupnoj Zajednici športskih udruga i klubova, da im neće biti na odmet i tih 4.000 kn koja se mogu iskoristiti za naredna natjecanja, za kotizaciju ili za ostalu opremu, ako bude potrebno.
Ivan Požega je na ovo odgovorio kako mi imamo klubova koji grcaju u problemima, prvenstveno misli na Nogometni klub i vjeruje, kada dođe jednom problem nogometa na debatu, na jednu od sjednica, kada krene prvenstvo, da će se tada vidjeti da imaju problema preko glave. On ovdje zastupa sve sportove, vjeruje da se Milenko neće ljutiti kada bude ovo gledao, ali misli da ova sredstva koja su predviđena zaključkom 5.000 kn i s onim što planiraju iz Zajednice odnosno Saveza športova dobiti, da će biti i preko onog što su planirali. Dodaje kako u NK sjedi jedan čovjek koji daje svoje novce iz džepa za Klub, zna koliko ih da, da je on predsjednik Kluba ne bi imao od kuda dati iz svog džepa. Ne zna, možda će NK trebati za mjesec dana 4.000 kn, neće ih biti, a s druge strane ovdje se možda prelazi onaj limit koji trenutno njima treba.
Ivica Barić je dao komentar na izlaganje g. Požege, misli da ovim rebalansom ide nekih 18.000 kn Nogometnom klubu Slunj da mogu platiti komunalne usluge koje oni godinama ne plaćaju i smatra da je to jedna dobra donacija NK-u. Što se tiče ovih 4.000 kn, misli da to ne rješava probleme NK niti približno. Po njegovom osobnom mišljenju mali klubovi, odnosno mali sportovi su budućnost ovog grada i misli da će njima puno više koristiti ovih 4.000 kn nego Nogometnom klubu za kojeg također osobno misli, ako ne bude nekog većeg restrukturiranja čak i izbacivanja nekih sastava, da će biti problema. Dodao je kako bi, baciti tamo ovih 4.000 kn, bilo kao da bacimo kantu vode u bunar.
Ivan Požega je na ovo što je g. Barić rekao odgovorio kako je tih 18.000 kn za NK predviđeno za plaćanje potrošnje vode koja nije neplaćena, ne zna kako je došlo do toga, ali to Komunalcu treba platiti. Što se tiče stanja u NK misli da masa ljudi u Slunju koji vole sport znaju na kojim granama NK živi, s kojim novcima barata, da je tu 100-tinjak djece koja treniraju po 3 ili 4 puta tjedno, svaki vikend se odvija 5 utakmica, svaki vikend Klub ima službeno osoblje, seniori po 4 službene osobe, juniori po 3, tu su i svaki vikend putovanja, a NK je dobio od Grada za 2014. godinu 53,000 kn, a samo troškovi putovanje za cijelu sezonu sa djecom i seniorima iznose oko 50.000 kn, tako NK funkcionira i mogu se svi zapitati otkuda se svi ti novci sliju u Klub i kako se svi ti troškovi rješavaju.
Damir Vuković predlaže da se završi sa raspravom i da se dade prijedlog na glasanje jer se ovako može do ponoći rastegnuti.
Predsjednica Vijeća je zaključila raspravu i dala najprije na glasanje amandman br. 1. koji glasi:
Razdjel 002 Ured Grada, glava 01 Tajništvo, Program 1004 Redovna djelatnost Tajništva, Aktivnost A100009 stručno, administrativno i tehničko osoblje, funkcijska klasifikacija 0111 izvršna i zakonodavna tijela, podskupina 311 – plaće (bruto) umanjuje se za 24.000 kn;
U Razdjelu 003 – Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Proračunski korisnik 27564 Puško otvoreno učilište, Program 1019 redovna djelatnost Pučkog otvorenog učilišta Slunj, Aktivnost A100068 Slunjske mažoretkinje, funkcijska klasifikacija 0820 službe kulture, podskupina 322 – rashodi za materijal i energiju, povećanje za 14.000 kn:
U Razdjelu 003 – Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Program 1011 – Socijalna i humanitarna skrb, Aktivnost A100020 – pomoć stanovništvu koje nije obuhvaćeno redovnim socijalnim programom, funkcijska klasifikacija 1070 socijalna pomoć stanovništvu koje nije obuhvaćeno redovitim socijalnim programima, podskupina 372 ostale naknade građanima i kućanstvima na temelju osiguranja i dr. naknada – povećava se za 10.000 kn.
Nakonglasanja predsjednica konstatirada je glasalo svih 15 vijećnika koji su nazočni sjednici, od čega je ZA amandman glasalo 8 vijećnika, 5 vijećnika je bilo PROTIV dok su 2 vijećnika SUZDRŽANA pa predsjednica konstatira da je amandman USVOJEN.
Predsjednica Vijeća potom daje na glasanje amandman br. 2. koji glasi:
Razdjel 002 Ured Grada, glava 01 Tajništvo, Program 1004 Redovna djelatnost Tajništva, Aktivnost A100009 stručno, administrativno i tehničko osoblje, funkcijska klasifikacija 0111 izvršna i zakonodavna tijela, podskupina 313 doprinosi na plaće umanjuje se za 4.000 kn.
U Razdjelu 003 – Jedinstveni upravni odjel, Glava 04 Odsjek za društvene djelatnosti, Program 1014 Javne potrebe u športu, Aktivnost A100028 Zajednica športskih udruga, funkcijska klasifikacija 0810 službe rekreacije i športa, podskupina 381 – tekuće donacije povećava se za 4.000 kn, na način da se sredstva uplati Kick boxing klubu „Tigar“ “
ZA drugi amandman od ukupno 15 vijećnika prisutnih na sjednici glasalo je 8 vijećnika, 5 vijećnika je bilo PROTIV dok su 2 vijećnika SUZDRŽANA pa predsjednica konstatira da je amandman USVOJEN.
Nakon što su izglasani amandmani predsjednica je dala na glasanje Odluku o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu.
U tijeku glasanja gosp. Josip Štefanac je uzeo riječ i rekao kako nije shvatio da li su sada ovim glasanjem prihvatili Odluku bez daljnje rasprave.
Predsjednica odgovara da se može nastaviti s raspravom ako on smatra da je to potrebno.
Josip Štefanac je izjasnio da smatra potrebnim da se rasprava nastavi jer se nekako osjeća izmanipuliran.
Kako su neki vijećnici komentirali da je glasanje obavljeno predsjednica je potvrdila da je, ali da ona nije konstatirala rezultat glasanja i dozvolila je da se raspravi nastavi.
Josip Štefanac podsjeća da je prozivao ravnateljicu Dječjeg vrtića za štednju energije, a ovdje isto vidi na stavkama rashodi za materijal i energiju da je bilo planirano 1.130.000 kn, da je ostvareno 1.177.000 kn, a kako je sada popularno govoriti o energetskoj učinkovitosti, smatra da bi i Grad tako trebao razmišljati i nalaziti mogućnosti za štednju potrošnje električne energije i vjeruje da bi onda imali više i za sport, za kulturu, za Dane Grada Slunja i td. Kako je na Odboru gđa Vukošić ukazala na jednu tehničku grešku u stavki višak-manjak prihoda gdje umjesto 37.000, treba biti 370.000 kn, smatra da to treba isto uvažiti.
Katarina Rendulić je, vezano uz sam akt Odluke o izmjenama i dopunama, tekstualni dio, naglasila kako je ovo već 13. sjednica na kojoj prisustvuje i kako, nažalost, u svim materijalima nalazi na greške pravopisnog i gramatičkog smisla i stoga predlaže da se za samu Odluku, gdje se piše u točci 4, točci 8, točci 12, koristi ispravan oblik „točki“ jer, smatra, zasigurno nećemo reći „idem kući i radujem se svojoj mačci“ već ćemo reći „mački“ . Zamolila je da gradske službe imaju na umu hrvatski pravopis i slovnicu i da ga poštuju, kako bismo imali što manje posljedica čak i u pravnoj naravi ako je nešto netočno napisano.
Kako nitko više nije uzeo riječ predsjednica daje na glasanje Odluku o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu.
Završetkom glasanja predsjednica konstatira da je glasalo svih 15 vijećnika i da je Odluka o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu jednoglasno usvojena.
3. Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu
Prijedlog Odluke vijećnici su dobili u materijalima.
Na samoj sjednici je predsjednik Odbora za proračun i financije gosp. Đuro Mihajlović iznio stav Odbora koji smatra da se Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu treba prihvatiti.
U Raspravu koju je otvorila predsjednica Vijeća nitko se nije uključio pa je rasprava zaključena, a potom je predsjednica dala Odluku na glasanje.
Nakon glasanja predsjednica konstatira da je glasalo svih 15 vijećnika i da je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo Odluku o izmjenama i dopunama Odluke o izvršavanju Proračuna Grada Slunja za 2014. godinu.
4. Odluka o izmjeni i dopuni Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2014. godini
Odluku o izmjeni Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2014. godini vijećnici su također dobili uz poziv.
Za raspravu se nitko nije javio pa je predsjednica istu zaključila i dala na glasanje Odluku o izmjeni i dopuni Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2014. godini.
U trenutku glasanja sjednici je nazočno svih 15 vijećnika i predsjednica konstatira da je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo Odluku o izmjeni i dopuni Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2014. godini.
5. Odluka o izmjenama i dopunama Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2014. godini na području Grada Slunja
Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2014. godini vijećnici su dobili u materijalima.
Otvorena rasprava.
Đuro Mihajlović se osvrnuo na održavanje nerazvrstanih cesta jer ove godine nije učinjeno puno, odnosno učinjeno je jako malo na održavanju nerazvrstanih cesta, barem u određenim MO, kao npr. u Veljunu gdje najbolje to i poznaje. Koliko vidi predviđeno je 550.000 kn što smatra da nije dostatno. Poslije ovih kiša situacija je jako loša, da ne kaže dramatična jer ima cesta kojima se jednostavno ne može više proći, misli da nitko to nije obilazio, ni komunalni redar, odnosno nitko od gradske uprave tko je nadležan za to, nema u to uvida. Smatra da je prije same izrade proračuna trebalo koliko toliko to obići i vidjeti određene potrebe. Dodaje kako je nešto bilo prošle godine napravljeno, ali ne dovoljno, pola cesta u MO Veljun kojih ima preko 40 km nije napravljeno, a trebalo je biti, ne zna iz kojih razloga nije, a na određenim područjima jednostavno niti kola hitne pomoći ne mogu proći kao npr. na području Šlivnjaka, Lapovca, Veljuna gdje su veće nizbrdice. Misli da bi hitno Odsjek za komunalne djelatnosti trebao to obići, na nerazvrstanim cestama na pojedinim područjima se godinama ništa nije ulagalo, jedna smo od lokalnih zajednica koja je najmanje učinila za te nerazvrstane ceste, jer dobar drugih lokalnih jedinica ima sve asfaltirano. Zna da je ovo veliko područje i da je to teško, ali kada se nešto radilo trebalo se napraviti barem kvalitetno jer dosta primjedbi ima u smislu da materijal nije ni kvalitetno ugrađen. U Programu je vidio da je predviđeno 195.000 kn za prometne znakove, a kako na području MO Veljuna i Primišlja nema na nerazvrstanoj cesti niti jedne oznake, ne zna da li to zna komunalni redar, voditeljica komunalnog odjela, a kamoli pročelnica upravnog odjela, smatra da situacija ne bi smjela biti takva i da to treba koliko toliko biti uređeno, ti znakovi nisu potrebni zbog onih ljudi koji žive tamo, oni znaju kuda idu,. Kao primjer navodi cestu preko Bandinog sela do Cvitovića koja je potpuno neuređena, nema niti jedne oznake na njoj, a to je županijska cesta i Županijska uprava za ceste je prije 3 godine obećala da će postaviti desetak znakova za oznaku naselja , smjerova, do sada nije postavljeno ništa. Ne zna što je upravni odjel na tome napravio, to je tada trebalo koštati dvije do tri tisuće kuna, a to daje sliku jednu o gradu, o uređenju grada, o svemu, o ljudima koji vode grad, o službama koje su nadležni za to, primaju plaću, a nisu napravili baš ništa. Da su i tražili informaciju o toj županijskoj cesti odnosno pitali zašto nisu postavljeni znakovi, boji se da ne bi bilo adekvatnog odgovora, dopis se pošalje i više se ne traži povratna informacija, čak ni nakon 3 godine, a kamoli 3 mjeseca. Stoga traži da se nešto na tome počne raditi, prethodni gradonačelnik je obećao da će tu napraviti nešto pod hitno, isto nije napravljeno ništa, niti jedan znak nije postavljen, zna da je nemoguće sve označiti, ali ono osnovno se može postaviti sa malo dobre volje i ako se želi. Traži da službe koje su nadležne za to pod hitno odu na teren i da vide kakve su te prometnice i da se na tome nešto napravi. Drugo, govorio je o postavljenoj rampi u Veljunu kod mosta gdje ljudi ne mogu proći do izvora, taj problem niti jedna uprava još nije riješila, kao da se njih to ne tiče, gradonačelnik jedan i drugi su bili, pogledali, ali do sada još nema rješenja, a to je javno dobro i treba biti dostupno svima i pita na kraju od koga će oni tražiti da to napravi, da netko radi svoj posao,ako ne od onoga tko je nadležan za to i tko dobiva dobru plaću za tu.
Ivanka Šebalj je najprije konstatirala kako je izmijenjeni Program gotovo na razini kakav je bio i osnovni Program. Ponovila je kako su nam sredstva komunalne naknade za poligon veoma upitna i ta sredstva koja sada fale su upravo ovdje, već se vidi njihov nedostatak, Znači što se tiče pijeska, ono što je realizirano do sada, podaci sa 30. 6. kažu da je realizirano . 206.403 kn tako da je u proljeće bilo nešto nasipavanja. Naglasila je kako je bio problem s potpisivanjem ugovora u periodu od ostavke gradonačelnika do izbora novog gradonačelnika, u zadnja 2 mjeseca nije bilo velikog sipanja pijeska po MO, ali se očekuje da će to ići na jesen, naravno po zahtjevima MO i to tamo gdje je najprioritetnije i o tome se uvijek dogovara sa predsjednicima MO, s njima se kontaktira, a nasipava se onoliko koliko se može. Slaže se da postoje možda i zaseoci koji nisu pokriveni, međutim, naglašava problem velike mreže bijele ceste, ne zna koliko sredstava bi trebalo da bi sve nasule tako da će se ići na nasipavanje tamo gdje je najnužnije sa preostalih 340.000 kn koje imamo do kraja godine. Tu je izrazila i bojazan, kako nam, ako uvjeti na jesen budu kao što su bili na proljeće, neće biti dovoljno ni milijun kuna
Đuro Mihajlović nije zadovoljan odgovorom, slaže se da nema novca, ali uvijek se izvlačimo na poligon pa pita kako one lokalne zajednice koje nemaju poligon.
Ivanka Šebalj dodaje kako i ono što se napravilo prošle godine, napravilo se pred zimsku službu u jesen i tada su gotovo svi MO dobili i nasipavanje i rad gredera koji je proširio putove. Zna da postoje ceste gdje se nije radilo, zna da je to problem, ako živi samo jedna osoba tu je problem i sa hitnom, ali ističe kako je pijesak rupa bez dna, padnu dvije kiše, kao da se ništa nije nasulo. Pitanje je na mjestu i komunalni redar je na terenu, surađuje se sa MO, ali činjenica je da su potrebe daleko veće, pa ponavlja ovo što je sada preostalo, rasporedit će se tamo gdje je najpotrebnije i u suradnji sa MO.
Gradonačelnik je podsjetio vijećnike kako je na zadnjoj sjednici donesena Odluka da se za poslove održavanje tih cesta izabere tvrtka Ceste Karlovac, sa njima je sada potpisan ugovor i gosp. Štefanac će krenuti na teren već možda ovaj tjedan u dogovoru sa MO. Osobno je skupio ovdje sve predsjednike MO, svi su upoznati sa sredstvima s kojima se može raspolagati, a što će oni s njima napraviti, to je njihov problem. Gosp. sa Veljuna je bio također ovdje i rekao je da ove godine ta sredstva idu na Šlivnjak. Prije tjedan dana je i sam bio na Šlivnjaku, obišli su dio prema Grobniku, vidio je kakva je cesta do samog Šlivnjaka, slaže se da tu treba puno sredstava i sigurno neće biti dovoljno ono što je dobio MO Veljun, ali će se napraviti bar dio. Po njegovom mišljenju tamo je veći problem što je sve zaraslo nego što su same ceste jer strojevi ne mogu tamo niti proći, deset godina se uz te ceste nije ništa orezivalo. Sve je to obišao zajedno sa zamjenikom predsjednika MO gosp. Gojkom, on je upoznat i sa sredstvima, ne samo on već će svi MO dobiti dio sredstava što je preostalo i gosp,. Štefanac će sada zajedno sa komunalnim redarom u to krenuti već idući tjedan, a koliko će se stići, to će se vidjeti. Napomenuo je kako mu je gosp. Gojko rekao da je Veljun riješen. Što se tiče rampe to je također čuo pred par dana, nije mu to jasno. Dodao je kako je komunalni redar danas u Furjanu jer tamo je jedan veći problem, problem je i u Primišlju oko imovinsko pravnih odnosa pa su zapreke i na jednom i na drugom mjestu, pokrenut je i postupak protiv Grada.
Zoran Ivšić je govorio o jednoj obitelj koja se vratila iz Zagreba, žive negdje iza Bandinog mosta, totalno su odsječeni od glavne ceste, imaju malu djecu, imaju kilometar ili dva do kuće pa vozilo ostavljaju uz glavnu cestu, ne mogu uopće proći nikako pa pita da li se nešto može napraviti ili pomoći da se taj put prokrči do njih.
Đuro Mihajlović dodaje kako se radi o Stojmeriću, ta je cesta bila kvalitetna, čak se i nakon što je obnovljena kuća, odnosno poslije toga moglo ići osobnim automobilom, a onda je sječena šuma, neki iz Duga Rese je sjekao šumu i on je taj put uništio. Taj čovjek koji živi tamo dolazio je ovdje, bio je upućivan kod gradonačelnika Bogovića, komunalni redar je pravio prijave Policijskoj postaji, ali apsolutno ništa nije prošlo. Istaknuo je kako to nije jedini primjer takav, ima ih puno, u konkretnom slučaju nikakve reakcije od policije, niti od drugih službi koje su nadležne za to, nije bilo, a tu ima oko 3,4, km, uzbrdica je. Na ovakav način, boji se, nećemo ništa napraviti s tim cestama jedino iduće godine možda sa sredstvima iz europskih fondova ako se bude moglo napraviti nešto jer mnogi su već iz tih predpristupnih napravili nešto, a ovdje kod nas doista nije ništa pa ne zna da li se može dobiti informacija što je s tim, određene bi službe možda trebale to pratiti i onda na tome nešto više raditi.
Damir Vuković se osvrnuo na problem koji je prisutan kod spojeva makadamskih cesta na glavnu cestu, kiše speru pijesak na glavnu cestu što je jako opasno za promet pa je predložio da se bar 15, 20 metara svake te ceste asfaltira i da se makne od glavne ceste, te da se za to može koristiti asfalt koji se skida jer ne zna kuda se sada vozi taj asfalt.
Ivica Barić je pitao gđu. Šebalj o ovome što je govorio g. Mihajlović, o označavanju naselja, jedan dio se odnosi na Županijsku upravu za ceste, vidio je da su u proračunu bila planirana neka sredstva, konkretno pita za što su onda planirana.
Ivanka Šebalj odgovara da se ono što smo potrošili na prometnu signalizaciju odnosilo na slijedeće: 26.681 kn za obilježavanje parkirališnih mjesta u Gradu Slunju, 935 kn za obilježavanja parkirališta, 30.601 kn na prometne znakove, ukupno 62.000 kn do 30. 6. potrošeno je na prometnu signalizaciju, a najvećim dijelom to su troškovi uvođenja naplate parkiranja, manji dio je potrošen i na nerazvrstane ceste.
Ivica Barić dalje pita, koliko je, po njenom mišljenju, toga do sada odrađeno, u nekom postotku od onoga što je planirano.
Ivanka Šebalj odgovara da je ostalo 179.000 kn
Ivica Barić je još pitao da li imaju nekakav plan koliko je toga potrebno, koliko treba staviti tih znakova, odnosno koliko je riješeno, a koliki je taj postotak koji je još ostao.
Ivanka Šebalj odgovara da je odrađeno parkiralište i prometni znakovi uz parkirališta
Ivica Barić zna za to, ali ga zanima na nerazvrstanim cestama pa je Ivanka Šebalj pojasnila kako je to najviše i bilo usmjereno na parkirališta i tu se najveći dio novaca i potrošio.
Ivica Barić konstatira da je ostao jedan dio novaca, pa ga zanima je li utrošena koja kuna na obilježavanje nerazvrstanih cesta, je li kupljen koji prometni znak za te ceste.
Ivanka Šebalj pojašnjava da iz ovoga to ne može vidjeti već bi trebala ući u svaki račun, vidjeti narudžbu , a to je hrpa podataka pa ako ga zanima može to pripremiti naknadno.
Ivica Barić se složio da se to onda pripremi.
Anđelka Jurašin Vuković je dopunila, budući da gđa. Šebalj možda nije u detalje upućena na neke planirane stavke, da su ovdje planirana i sredstva za info panoe, 3 info panoa postavljena su u Rastokama i planiraju se još 3 poučne table za Stari grad, za magazin i za staru centralu, tako da će ti troškovi tek doći, to se započelo za vrijeme bivšeg gradonačelnika Rendulića i sada je riješeno, ali račun još čekamo. Isto tako planirano je i postavljanje džambo plakata uz D1, Broćancu, u Točku, to je isto započeto kada je bio gradonačelnik Rendulić. Dodala je kako se sve ovo malo zakompliciralo jer se dugo čekalo suglasnost za 2 panoa od strane Hrvatskih cesta, sada je suglasnost dobivena i panoi su naručeni, sve će biti spremno i postavljeno za iduću sezonu.
Ivica Barić pita pročelnicu da li misli da neće biti dovoljno sredstava na ovoj stavki da se odradi to
Anđelka Jurašin Vuković odgovara da hoće i podsjetila je kako je bio prijedlog da se i od strane Kamenice, Ogulina postavi jedna pozdravna tabla, da ona bude malo drugačije, međutim, uz županijsku cestu može biti postavljena samo unificirana tabla tako da će biti slična ovima uz D1, to je planirano i to bi se moglo sada izrealizirati.
Zoran Ivšić pita za stavku sanacija mostova, stavka je velika 610.000 kn pa traži objašnjenje o kojim mostovima se radi.
Zdenka Kovačević odgovara da je tu riječ prije svega o mostu na rijeci Korani kojeg smo uspjeli završiti u 5. mjesecu i planirana je sanacija Moćanovog mosta, čini se velika cifra, ali su zahtjevni radovi.
Ivan Požega je uočio da je jako puno sredstava predviđeno za košnju javnih zelenih površina u Gradu, navoženje i razgrtanje zemlje na javnim zelenim površinama, predviđeno je održavanje sportskih terena i ostala održavanja javnih površina pa ga zanima u kom dijelu Nogometni klub može participirati, kako i na koji način da se uredi stadion Zubac jer oni sami iz godine u godinu, kao uprava Kluba i sportski djelatnici, ljubitelji Kluba, uređuju to igralište, a sada ide košnja trave, imaju problema s nabavkom goriva, palo je drveće na ogradu i potrgalo je kada je bilo nevrijeme pa ga zanima kako Klub i na koji način može participirati u tim sredstvima.
Ivanka Šebalj odgovara da Nogometni klub vjerojatno ne može participirati u tim sredstvima jer ovdje se podrazumijeva košnja javnih površina u gradu, NK je dobio od Grada igralište i popratne objekte i onda s njima i održavanje tako da to nije u ovom programu. Stavka za održavanje sportskih terena se pojavila za eventualne popravke umjetne trave na igralištu kod Osnovne škole, ako kakva šteta nastane, sredstva su za to predviđena, ali nije do sada ništa trošeno, a redovna košnja na nogometnom igralištu nije predviđena.
Ivan Požega komentira kako je sportski teren i Zubac i to puno veći od igrališta s umjetnom travom, konkretno ga zanima Zubac i kako doći do nekakvih sredstava da se on uredi jer je gore stvarno zbog nevremena nastao kaos, kako nabaviti gorivo i kako to sve riješiti.
Ivanka Šebalj ne može odgovoriti na to pitanje jer to se ne odnosi na Program.
Ivan Požega kaže kako je Klub dobio to od Grada na korištenje, ali nije dobio sredstva za održavanje toga.
Predsjednica Vijeća odgovara gosp. Požegi da to nije predmet rasprave. a Ivan Požega je dodao kako je to pitao jer se spominje javna površina i košnja.
Ivanka Šebalj je još jednom ponovila kako se iz ovih sredstava to ne može pokriti jer to dano NK na upravljanje, a i onda samim time i na održavanje,
Ivan Požega pita možda bi se eventualno moglo nešto iz 5.000 kn što je predviđeno za sportske terene.
Ivanka Šebalj odgovara da bi možda i moglo, ali samo iz ovih 5.000 koje su predvidjeli za nuždu, ako se što dogodi, ali nikako ne iz sredstava komunalne naknade.
Josip Štefanac pita kod održavanja javnih površina odnosno sanacije stepenica gdje ga zanima koje su to stepenice, ako su to stepenice prema školi, preporučio je da se svakako saniraju prirodnim kamenom i da budu u izvornom obliku. Ovo traži iz razloga što je sva sanacija koja se dešavala do sada, prije 10, 20 ili 50 godina, bila je na način da se samo nešto betoniralo, a on je protiv toga, protiv takvog načina sanacije pa se zalaže, ako se nešto sanira, da se sanira na način kako je to nekada izgledalo, da se koristi prirodni kamen, pogotovo ako se to može primijeniti kod šetnice jer mu sada sve to izgleda „ko prstom u oko“.
Gradonačelnik odgovara da se upravo tako i planira napraviti, neće se baciti kamen pa staviti beton, zatražen je predračun koliko bi to koštalo. Dodao je kako tu nisu imali u vidu samo te stepenice već i stepenice iza mosta prema Malom Vukoviću i ispod samog Strmca, mada ne vjeruje da će biti dovoljno sredstava za sve, ali prioritet su stepenice kod apoteke, i one će ostati onakve kakve su bile, znači kamen se diže i vraća natrag, a postaviti će se cijev za odvod slivnih voda da ne idu pod stepenice, taj dio bi se riješio sigurno i eventualno prema Malom Vukoviću.
Ivan Bogović je, obzirom da je spomenut oko jednog projekta, objasnio kako se tu konkretno radilo o izvozu šume gdje se događaju situacije da privatni posjednici prodaju šumu privatnim osobama koje izvlačenjem šume unište putove i tako ih ostave, iako im je obveza da ih dovedu u prvobitno stanje. Problem je najviše u tome što i komunalni redar i pročelnica, pa i gradonačelnik sazna za to kada je posao već završen pa onda ide postupak utvrđivanja tko je učinio štetu, proba ih se natjerati da to poprave i ti postupci traju pa predlaže da bi možda bilo dobro preko predsjednika MO da se reagira čim ti poslovi krenu, odnosno prije nego se šteta učini.
Ivanka Šebalj dodaje kako je upravo postupanje u onom trenutku kada se npr. sječa vrši, kada se sve zabilježi snimkama i kada se prethodno utvrdi činjenično stanje, vrlo bitno, tada se može narediti dovođenje u prvobitno stanje, jer kada odu to je sve teško utvrditi, ljudi dođu i kažu da je bio netko iz Duga Rese. Za primjer je navela jedno postupanje koje su imali na području vikend naselja Veljun gdje je u trenutku kada je bilo izvoženje zatečen vlasnik na terenu, zatečeni su strojevi, sve je posnimano i to je završilo na način da je sve vraćeno u prvobitno stanje. čak je u nekom dijelu nasuto i bolje nego je bilo, međutim, ako oni odu onda je teško i komunalnom redaru i bilo kome drugome od priče ići dalje i istraživati. Kaže kako se ljudi služe svim i svačim i vjeruje da ima puno tih koji izvlače šumu, a ništa za sobom ne urede.
Đuro Mihajlović iznosi kako je u konkretnom slučaju bio komunalni redar, bio je još dok je bio i stroj, za to su znali svi, i gradonačelnik i načelnik policije, ali ništa se nije poduzeto, čak se i snimilo sve, samo ništa nije riješeno.
Kako se više nitko nije javio za riješ, predsjednica je zaključila raspravu i dala Odluku na glasanje.
Glasalo je 15 vijećnika od čega je 14 vijećnika glasalo ZA, 1 vijećnik je bio SUZDRŽAN pa predsjednica konstatira da je Odluka o izmjenama i dopunama Programa održavanja komunalne infrastrukture u 2014. godini usvojena.
6. Odluka o usvajanju Socijalnog programa Grada Slunja za 2014. godinu
Odluka o usvajanju Socijalnog programa Grada Slunja za 2014. godinu vijećnicima je dana u materijalima pa je predsjednica otvorila raspravu po ovoj Odluci.
Katarina Rendulić je postavila pitanje gđi Cindrić vezano uz samo donošenje ove Odluke, naime ova Odluka stupa na snagu i samim time se stavlja van snage Odluka o usvajanju socijalnog programa koja je objavljena u „Glasniku Karlovačke županije“ 52/13 pa je zamolila da joj se objasni razlika između te stare Odluke koja će se sada staviti van snage i ove koju će danas donijeti. Druga stvar za koju traži objašnjenje je kod jednokratne novčane pomoći, obzirom da su sada preraspodijeljena značajna sredstva za pomoć u pribavci udžbenika za osnovnu i srednju školu, a u predzadnjoj alineji stoji da visina novčane pomoći za ovaj oblik iznosi 500 kn za svako dijete koje pohađa osnovnu ili srednju školu, zanima je da li se uzimaju u obzir i djeca koja imaju braću i sestre na fakultetu ili samo mora biti troje djece unutar sustava obrazovanja osnovne i srednje škole. Smatra da se može doznačiti 500 kn i za fakultetlije za nabavku stručne literature.
Dragoslava Cindrić pojašnjava kako se ovaj prijedlog odnosi na troje ili više djece koji se školuju, tu se računaju i studenti, ali se predlaže da se pomoć daje za dijete koje pohađa osnovnu ili srednju školu jer su oni obavezni kupiti ove godine nove udžbenike dok studeni nemaju tu obavezu.
Katarina Rendulić pita, bez obzira što stručna literatura na fakultetima nije obvezna, postoji li mogućnost da se to izmijeni i da se dotira i 500 kn za studente, obzirom da su u proračunu sada odobrena veća sredstva. Pretpostavlja da su svima potrebna sredstva za skripte i td. i da bi im to sigurno nešto značilo. Još je zamolila da se objasni razliku između Odluka.
Dragoslava Cindrić iznosi kako je donesen novi Zakon o socijalnoj skrbi koji je usvojen nakon našeg Socijalnog programa donesenog za 2014. godinu i u istom su se mnogi termini promijenili, a u našem socijalnom programu korišteni su termini koji su starim zakonom bili definirani kao npr. „korisnik pomoći za uzdržavanje“ sada se zove „korisnik zajamčene minimalne naknade“, a takav termin je gotovo u svakoj stavci i u svakom ovom obliku, znači morala bi se mijenjati ta terminologiju gotovo u svakoj točki. Drugo, u odnosu na program koji se stavlja van snage, ukida se pomoć za najamninu i pričuvu za stanovanje zato jer novim Zakonom o socijalnoj skrbi gradovi su dužni plaćati pomoć za stanovanje svim korisnicima minimalno zajamčene naknade i to u visini do 50% njihovog mjesečnog primanja po toj osnovi, a kako je u starom programu bio i oblik pomoći plaćanja vode, sada je to objedinjeno u pomoć za stanovanja. Iz tih razloga, da se ne bi sada radile sve te preinake što bi bilo vrlo zbunjujuće, smatralo se da bi bilo bolje napraviti novi program i dosadašnji staviti van snage.
Katarina Rendulić je još pitala za 3. članak koji glasi: „Ovlašćuje se i zadužuje Gradonačelnik za provedbu ovog Programa bez potrebe bilo kakve daljnje suglasnosti ili odluke Gradskog vijeća neovisno o tome da li iznos planiranih aktivnosti/radova/programa/projekata prelazi iznos najveće pojedinačne vrijednosti imovine kojom samostalno raspolaže Gradonačelnik“, je li takav članak bio uključen i u staru odluku.
Dragoslava Cindrić odgovara da je, a Zdenka Kovačević je dodala kako smo takav članak imali i u svim programima.
Josip Štefanac se isto tako želi osvrnuti na tu točku III. s obzirom da u materijalu pod točkom V. Prijelazne i završne odredbe stoji u točki 1. kako Gradsko vijeće Grada Slunja može po potrebi svojom odlukom utvrditi osnove i mjerila za ostvarivanje prava po pojedinim oblicima pomoći iz ovog Programa pa pita da li to ima smisla ako je rečeno ovdje o neprikosnovenoj odluci gradonačelnika, apsolutistički, po njegovom sudu.
Zdenka Kovačević podsjeća Vijeće kako je pred dvije ili tri sjednice donesena odluka o sredstvima kojima slobodno raspolaže gradonačelnik, radilo se o iznosu od nešto više od 70.000 kn i sada, da se ne bi pojavila potreba da za provedbom nekog programa koji iznosi više od tog iznosa, to ponovo ide na Gradsko vijeće, da odobri neku takvu isplatu, uvrštena je ta odredba kako u Odluku o izvršenju Proračuna tako i u sve programe koji se donose, a koji prate proračun. Zašto? Zato što se Proračunom kojeg donosi i usvaja Gradsko vijeće odobrava i namjena i korištenje sredstava i bilo bi samo usporavanje provedbe tih akata ako se za neki oblik i za neki izdatak mora ići ponovo na Gradsko vijeće da bi odobrilo raspolaganje sredstvima iznad 70.000 kn, samo je zato ta odredba, ističe pročelnica.
Đuro Mihajlović je pitao za sufinanciranje prijevoza pritke vode što je ranije znalo biti, ne zna da li u socijalnom programu ili negdje drugdje, a ovdje sada nema ništa. Kako jedna cisterna košta oko 700 ili 800 kn smatra da je to puno, Grad je to znao prije sufinancirati zajedno s Komunalcem, čak i sa vatrogascima tako da je to koštalo negdje 200-300 kn, smatra da to i dalje treba. Dodaje kako je kiša, koliko god je napravila štete s druge strane je pomogla, ali vjeruje da će redukcija uskoro biti jer se za desetak dana predviđa da će biti toplo.
Zdenka Kovačević odgovara da u proračunu ta pozicija postoji i dalje, ona nikada nije bila u Socijalnom programu zato što nije uvjetovana cenzusima, nju grad osigurava svima onima koji žive na područjima gdje nema vodoopskrbe ili gdje postoje problemi s redovitim snabdijevanjem vodom, a sufinancira se 50% troškova prijevoza vode, odluka se provodi kako se provodila i do sada.
Katarina Rendulić je, obzirom da su amandmanom izglasali preraspodjelu sredstava za jednokratne novčane pomoći za nabavku udžbenika za učenike, predložila amandman koji bi glasio:“Visina novčane pomoći za ovaj oblik iznosi 500 kn za svako dijete koje pohađa osnovnu, srednju školu i fakultet.“
Predsjednica Vijeća daje amandman na glasanje.
Završetkom glasanja predsjednica konstatira da je glasalo svih 15 vijećnika i da je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo predloženi amandman.
Nakon što je zatvorena rasprava, a prije izglasavanja Odluke pročelnica Zdenka Kovačević skrenula je vijećnicima pažnju da je, obzirom da su rebalansom povećana sredstva za socijalni program, došlo i do promjene na zadnjoj stranici Socijalnog program, konkretno u točki IV: Potrebna sredstva gdje se točka 9. Jednokratne novčane pomoći povećava za 10.000 kn i sada iznosi 60.000, a time se povećava i ukupan iznos sredstava sa 701.220,00 na 711.220,00 kn.
Potom je predsjednica dala na glasanje Odluku o usvajanju socijalnog programa uz izmjene koje je iznijela pročelnica.
Gradsko vijeće jednoglasno je usvojilo Odluku o usvajanju Socijalnog programa Grada Slunja za 2014. godinu.
7. Odluka o izmjeni Programa javnih potreba u kulturi za 2014. godinu
Odluka o izmjeni Programa javnih potreba u kulturi za 2014. godinu vijećnicima je dostavljena uz poziv.
Pročelnica Zdenka Kovačević je dopunila kako se, u skladu sa usvojenim amandmanima na Odluku o izmjenama i dopunama Proračuna Grada Slunja, u Planu rasporeda sredstava za javne potrebe u kulturi u 2014. godini mijenjanju slijedeće stavke:
U točki 2. Pučko otvoreno učilište iznos „406.050,00 kn“ zamjenjuje se iznosom „420,050,00 kn“:
U točki 2. Slunjske mažoretkinje, iznos „20.000,00 kn“ zamjenjuje se iznosom „34.000,00 kn“;
Ukupan iznos sredstava za provedbu Programa javnih potreba u kulturi za 2014. godinu umjesto 1.792.964,27 kn iznosi „1.806.964,27“.
Rasprava nije vođena pa je predsjednica, uz iznesene izmjene dala Odluku na glasanje.
Završetkom glasanja predsjednica konstatira da je glasalo svih 15 vijećnika i da je Odluka usvojena jednoglasno.
8. Odluka o izmjeni Programa javnih potreba u športu grada Slunja za 2014. godinu
Odluka o izmjeni i dopuni Programa javnih potreba u športu grada Slunja za 2014. godinu također je vijećnicima dana u materijalima, a predsjednica je naglasila kako se tome još pridružuje i zaključak kojeg su vijećnici dobili neposredno pred sjednicu te amandman na proračun pa je pročelnica Zdenka Kovačević iznijela da se mijenja iznos u ovom zaključku na 20.630. kn i iznos od 5.000 kn na 9.000 kn.
Otvorena rasprava.
Josip Štefanac je uočio stavku tekuća donacija za organizaciju Europskog kupa u raftingu u iznosu od 6.000 kn, a raftinga nije bilo.
Dragoslava Cindrić odgovara da su sredstva ostavljena za listopad jer su najave da bi se isti održao u listopadu kada budu veće vode, da se ne prekine tradicija.
Ivica Barić dodaje kako nisu bili uvjeti za održavanje raftinga jer je bio nizak vodostaj tako da je plan da se ide u listopadu kada se stvore uvjeti i vjeruje da će se ta sredstva iskoristiti.
Nitko se više nije javio za riječ pa je predsjednica zaključila raspravu i dala Odluku na glasanje.
Glasalo je svih 15 vijećnika pa predsjednica konstatira da je gradsko vijeće jednoglasno usvojilo odluku o izmjeni Programa javnih potreba u športu Grada Slunja za 2014. godinu.
(U odnosu na prijedlog koji su vijećnici dobili u materijalima, a vezano uz zaključak gradonačelnika te amandman na Proračun, Program je usvojen sa slijedećim izmjenama:
– U točki II: iznos „185.500,00 kuna“ povećava se za 9.000,00 kn i iznosi „194.500,00 kuna“;
– U točki II.1. iznos „179.500,00 kn“ povećava se za 9.000,00 kn i iznosi „188.500,00 kn“
– U točki II.1. b) alineja 3. iznos se povećava za 9.000,00 kn i iznosi „20.630,00 kn“)
Prije nego je napustila sjednicu gđa. Dragoslava Cindrić je izvijestila vijećnike da je sutra na Dan domovinske zahvalnosti polaganje vijenaca u 17 sati u gradskom parku te ih zamolila da se odazovu kao i na svečanu sjednicu u srijedu.
9. Program korištenja namjenskih prihoda Proračuna u 2014. godini
Program korištenja namjenskih prihoda proračuna u 2014. godini zajedno sa pisanim obrazloženjem vijećnicima je dan u materijalima uz poziv.
Rasprava nije vođena pa je predsjednica dala Program na glasanje.
Glasalo je svih 15 vijećnika i predsjednica konstatira da je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo Program korištenja namjenskih prihoda Proračuna u 2014. godini.
10. Odluka o izmjeni Odluke o imenovanju Vijeća za prevenciju
Odluku o izmjeni Odluke o imenovanju Vijeća za prevenciju vijećnici su dobili uz poziv.
Rasprave nije bilo pa je predsjednica dala Odluku na glasanje.
Svih 15 vijećnika glasalo je ZA pa je predsjednica konstatirala da je Odluka usvojena jednoglasno.
11. Izvješće o radu Gradonačelnika za razdoblje 01.01. do 30.06. 2014. godine
Izvješće o radu Gradonačelnika dano je u materijalima pa je predsjednica otvorila raspravu.
Diana Cindrić je primijetila kako u ovom izvješću stoji da su ovogodišnji Dani Grada planirani od 24. 7. zaključno sa 3. 8. 2014. godine i po tadašnjem planu zovu se „Koranski susreti“. To ju je iznenadilo, ali dodaje kako je greška ispravljena nakon što su dobili ove pozivnice za Dan grada. „Koranski susreti“ su samo jedan dio događanja, Koranski susreti su se 70-tih godina počeli održavati, a ovo su veća događanja, smatra gđa Cindrić i dodaje kako vjeruje da nitko nema ništa protiv, možda netko da, da to i dalje ostanu Dani Grada Slunja. Iznenadilo ju je upravo to da sve počinje 24. 7. i završava zaključno sa 3. 8. pa pita gdje su 5. 8. kao Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti koji je blagdan Republike Hrvatske, odnosno Dan hrvatskih branitelja te 6. 8. Dan Grada Slunja koji je za sve nas vrlo bitan, to su bitni datumi koje ni u kom slučaju ne treba zanemariti, zbog svih hrvatskih branitelja od koji su neki položili živote za slobodu lijepe naše. „Ti dani trebaju biti i ostati važan dio hrvatske povijesti kada ih i cijela Hrvatska slavi i obilježava, a po prijašnjem planu obilježavanje tih dana ne bi bilo“ kaže gđa. Cindrić i predlaže stoga da i ubuduće težište bude na 5. i 6. 8. i nema ništa protiv da se i dalje zovu Dani Grada, to može Vijeće odlučiti. Ponavlja da je njeno iznenađenje bilo veliko kada je vidjela da to nije bilo u planu kao prije, 5. 8. navečer koncert i ta sva događanja vezano uz hrvatske branitelje i uz oslobađanje grada i 6.8. obilježavanje Dana grada od okupatora na taj dan 1995. godine.
Ivica Barić iznosi svoj komentar na komentar gđe Cindrić. Zašto Koranski susreti? Koranski susreti zato jer su brend Grada Slunja od sedamdeset i neke godine. Imao je priliku nedavno vidjeti negdje na društvenim mrežama gdje je objavljena jedna slika, misli da ju je objavio gosp. Butina, na kojoj se vidi jedna bina na Korani, koja izgleda bolje nego ova koju smo imali za Dane Grada, vidi se čak da je jedan bend svirao i misli da je to jedan pravi brend Grada Slunja koji je, po njegovom mišljenju, nepravedno zanemaren već godinama, sve se trpa pod Dane Grada Slunja. Dani Grada Slunja da, u redu je, ali namjera je bila vratiti brend jer vjeruje da je to puno jači brend, a zadnji puta su o tome nešto pričali, nego što će biti izložbeni korzo ikada. Drugo, po kuloarima su čak prozivani, osobno on pa i bivši gradonačelnik zašto nije ništa planirano za Dane Grada, a njegovo je mišljenje da bi za Dan Grada trebala biti neka glazbena priredba i da se može organizirati ako je u sklopu vikenda, ali kako ove godine pada na srijedu, nije planirano ništa. Zašto? Zato što niti prošle godine nije planirano ništa, a prošle godine je bio proveden program od prije, na taj dan koji je prošle godine padao na utorak ništa nije bilo, samo svečana sjednica i polaganje vijenaca.
Diana Cindrić se ispričala što upada u riječ, ali je 5. navečer bio program, a za 6.8. se zna glavnina.
Ivica Barić kaže kako sada odgovara na informaciju koja je u kuloarima da oni nisu planirali ništa za Dan grada, misli se na vijećnike sa liste Proljeća, na bivšeg gradonačelnika, pa dodaje kako niti prošle godine nije ništa na Dan grada planirano, samo svečana sjednica i čini mu se koncert Ladarica. Shvaća što se ovime hoće reći, misli da je to malo nepravedno, a ovo iznosi da se zna prava istina.
Diana Cindrić ističe kako u programu stoji da je kraj 3. 8. i da to stvarno ružno izgleda za sve nas koji smo živjeli, a svi smo živjeli u to doba i živimo sada. Odgovorila je g. Bariću da je lani 5. 8. bio koncert, ne sjeća se koji, a 6.8. je bila svečana sjednica, istina, navečer nije bilo programa. Druga stvar, kad god 5. ili 6. 8 padali oni se moraju obilježavati na taj dan, a ne samo ako padaju vikendom. Što se tiče brenda Koranski susreti kaže kako i ovdje ima onih koji su bili u povojima koranskih susreta, natjecatelji. Slaže se da su divni i krasni, ali nisu samo Koranski susreti, tu je i motorijada, mažoretkinje, sve je povezano. Ideja da se vrati brend koranskim susretima je dobra, ali neka se vrati na neki drugi način, jer nema većeg brenda od Oluje i ne može biti. Potaknuta je pa i reagira malo emotivno, ali i zbog toga što su i hrvatski branitelji bili potaknuti zbog tog programa, odnosno razočarani i pitali su se što se sada događa, cijela Hrvatska slavi, Slunj ne, cijela Hrvatska slavi 5. 8. Dan domovinske zahvalnosti i hrvatskih branitelja i 6. 8. Dan oslobođenja Slunja, Slunj ne.
Ivica Barić pita što to znači da 3. 8. sve prestaje, ne razumije, imamo obilježavanje Dana Grada pa mu nije jasno što se hoće time reći da sve staje.
Predsjednica kaže da tako piše u materijalima
Diana Cindrić odgovora g. Bariću:“Ako ne razumijete, oprostite, ali ne bi ponavljala“.
Ivan Požega kaže kako mora reagirati najprije kao branitelj, umirovljeni, u vojsci je bio od 1991., dragovoljac, pa mu je ovo što govori g. Barić malo neozbiljno. Prvo, neozbiljno je reći da je naša bina u vojarni puno ružnija od one u onom bivšem sustavu, svi stariji znaju koliko se u onom sustavu izdvajalo za sport i kulturu i na koji način se tada radilo, gđa. Diana je starija i ona sigurno zna na koji način se tada dolazilo do izvođača i do svega, a binu u vojarni su radili ljudi iz Moto kluba Poskok, satrali su se da je naprave da bi uopće netko tamo došao i nastupao i sada reći da je ta bina nakaradna i ne zna kakva, smatra da je to krajnje neozbiljno. Drugo, ako se ovdje išlo na Koranske susrete, Koranski susreti odvajkada su bili današnje igre na vodi, a Dani Grada su 3., 4., 5. i 6. 08. ne Dan Grada nego Dani Grada Slunja i misli da se samim time branitelje obezvrijedilo jer se ne spominju ovdje
Predsjednica Vijeća je intervenirala i smatra da ne treba ići tako daleko, da su svi ovdje zna se iz kog razloga, nitko nikoga ne obezvređuje.
Katarina Rendulić želi razjasniti stvari onako kako ih ona vidi. Koranski susreti su planirani u vrijeme bivšeg gradonačelnika, cilj je bio vraćanje brenda Koranskih susreta, sjeća se da nisu to bile samo igre na vodi, bio je i večernji program. Smatra da Dani Grada ovdje nisu izostavljeni iz ovog Programa, ove godine definirani su samo kao Koranski susreti, tj. ne obuhvaćaju obilježavanje Dana Grada niti Dana domovinske zahvalnosti, ali to ne znači da se Dan Grada neće obilježiti i da nije planirano sve kao što je i prethodnih godina bilo, svečana sjednica, polaganje vijenaca i ostalo uz Dan domovinske zahvalnosti.
Ivica Barić se isto nadovezao oko Koranskih susreta pa je kazao kako ne zna da li g. Požega ima amneziju pa se ne sjeća da su oni trajali 6, 7 dana. Ispričava se ako ga je uvrijedio, ali vrijeđa ga ovo navlačenje na tanki led i vezanje za branitelje i stvarno misli da je vrijeme da tome dođe kraj, ne samo na ovom Vijeću nego u cijeloj državi, ne razumije dokle više jer stvarno nitko nije protiv branitelja.
Ivanka Magdić čita tekst u Izvješću: „Dani Grada Slunja ove godine su definirani samo kao Koranski susreti, tj. ne obuhvaćaju obilježavanje Dana Grada Slunja (06.08.), niti Dana Domovinske zahvalnosti (05.08.). Ostalo je i nedefinirano da li će Gradsko vijeće mijenjati naziv „Dani Grada Slunja“ u „Koranske susrete“ (ako se Dan Grada neće obilježavati u sklopu ove manifestacije).
Katarina Rendulić je dodala kako joj je žao što gđa Cindrić koja je u Odboru nije na sjednici da im razjasni je li bilo planirano obilježavanje Dana Grada 6. kolovoza i samog Dana domovinske zahvalnosti.
Zdenka Kovačević se uključila i upoznala Vijeće kako postoji zaključak o održavanju manifestacije Dani Grada Slunja koja završava sa 3. 8. i ništa oko dogovora za 5. i 6. 08. nije bilo planirano u trenutku kada je ovo Izvješće rađeno, znači sve ovo što je dogovarano kasnije, dogovorio je novi gradonačelnik. Inače hodnja, kao hodnja je manifestacija koju organizira Udruga branitelja i s kojom Grad nema direktno veze, ali je uvijek činila sastavni dio programa manifestacije Dani Grada Slunja i tu je bio 6. 08., ali ponovila je, ove godine je bio zaključak gradonačelnika, gosp. Rendulića da manifestacija Dani Grada Slunja traje od 24. 07. do 3. 08.
Katarina Rendulić pita da li su oni kao vijećnici Gradskog vijeća Grada Slunja izglasali i kada takvu formu Koranskih susreta i Dana Grada ili je to bilo samoinicijativno od strane gradonačelnika, zamjenika ili Odbora za provedbu Dana Grada.
Zdenka Kovačević odgovara kako Vijeće nikada o tome nije niti donijelo odluku i zato je gradonačelnik, gosp. Katić to odlučio kada je preuzeo dužnost. Manifestacija je inače trebala ići kao manifestacija Koranski susreti i takvi su trebali biti plakati, međutim, gosp. Katić je onda insistirao na tome da se manifestacija zove i dalje Dani Grada Slunja, da idu takvi plakati van pa su na plakat dodani još i 5. i 6. 08.
Katarina Rendulić je potom izjavila kako se, bez obzira što nisu kao vijećnici kandidacijske liste birača sudjelovali u tome svojim dizanjem glasa za takvu formu koranskih susreta, tj. za Dane Grada, ispričava u ime svojih vijećnika kao predstavnica Kluba, iako smatra da to zapravo nije potrebno.
Josip Štefanac se osvrnuo na sam program, konkretno na zamjenu stolariju na zgradi DVD-a Slunj i podsjeća kako je već lani predlagao da se Vatrogasni dom potpuno obnovi jer već dugo godina postoji projekt za to, građa stoji već trinaestu godinu složena i propada pa je njegovo mišljenje da se on umjesto tih sanacija potpuno obnovi prema projektu. Dotaknuo se također Dana Grada Slunja, a zanimaju ga gosti iz Italije. Ne želi da ga se shvati da je on protiv njih, jer dragi su mu i dobrodošli gosti, ali čini mu se da tu dolazi do nekakve konfuzije i misli da bi trebali ubuduće to nekako definirati. Zanima ga da li uopće imamo kakav protokol, da li su oni gosti Grada, da li su gosti privatnika, da li su tu pozvani vijećnici ili nisu i traži da se to proba definirati. Bio je jučer u vojarni, bio je neki nemili događaj između Nikole i Ranka, nešto su se svađali, kaže g. Štefanac, ne zna zašto, ali ističe kako to nije bili lijepo i stoga smatra da se to treba definirati, da bi se trebali svi vijećnici pozvati bez obzira na stranačko opredjeljenje, na takva događanja. Slaže se i sa ovime što je uočeno do sada, ali neće potezati to pitanje dalje.
Damir Vuković je oko poziva vijećnika na događanja rekao kako mu je gradonačelnik javio za jučer, ali je imao ranije dogovoreno pa nije mogao ići, obavijestio je svoje vijećnike da se pozivaju na ručak, ali sve je to bilo u zadnji čas pa je pitao zašto je tako kasno javljeno.
Gradonačelnik se uključio i najprije rekao kako su Talijani naši gosti već dugi niz godina, 35 godina, oni su sa određenim ljudima u Slunju u dugogodišnjem kontaktu pa tako dolazi i do poluprivatnih aranžmana. Što se jučerašnjeg dana tiče htjeli su ih počastiti dečki iz Barić sela jer su njima Talijani poslali motor za čamac, to je više bilo poluprivatno, pekli su za njih janje pa je osobno jučer obavijestio sve vijećnike koje je mogao, jedino Mihaelu Turkalj nije jer nema broj, da dođu, ali nisu došli. Što se tiče drugog dana kaže kako je to opet bilo poluprivatno, navratio je, ali se Grad nije uključivao u to. Svjestan je da imamo tu malo propusta, a na ono o čemu je g. Štefanac govorio, odgovorio je kako se nije ništa tu dogodilo, oni su obojica u kontaktu već dugo s Talijanima. Dodao je i kako se Nikola u to uključio jer nema tko prevoditi, a s druge strane Grad je u obvezi dočekati ih pa ih je on i dočekao. Što se tiče boravka općenito Talijana oni su ovdje na trošak Grada, a ako negdje idu privatno to je njihova želja i to je onda malo manji trošak za Grad, kaže gradonačelnik i dodaje kako, bez obzira što je sinoć bilo malo nesuglasica, oni su sa Talijanima i jedan i drugi dobri pa su i danas zajedno s njima. Što se tiče održavanja samih Dana Grada Slunja mišljenja je da Koranski susreti mogu biti, nema ništa protiv njih, dapače, to su odavno igre na vodi, ali samo igre na vodi. znači nikakvi „Koranski susreti“ ne mogu biti manifestacija motosusreta. Također je iznio da je razgovarao sa gospodom iz Moto kluba te im rekao da neće sigurno ometati ono što se dogovorilo jer sve je dogovoreno, sve je isfinancirano i grupa Let3 i Crvena Jabuka i tko sve već ne i ta sredstva su njima doznačena ranije i njima je rekao kako je protiv toga da se to zove „Koranski susreti“ sve te manifestacije jer to ga podsjeća ipak na nešto davno ranije, Koranske susrete smatra igre na vodi, sjeća se da je to znalo trajati i nekoliko dana i da je bilo kojekakvih koncerata. Prema programu, kada su u pitanju Dani Grada Slunja, nije bilo predviđeno ništa za taj događaj, smatra da se ta manifestacija treba i dalje zvati „Dani Grada Slunja“, a ne Koranski susreti i u tom smislu je to izmijenjeno. Ponavlja kako nema ništa da Koranski susreti budu i dalje, ali npr. manifestacija Brđanijada može biti i u sklopu Dana Grada, može biti i sama za sebe ili može kao ove godine biti u sastavu Moto susreta, neće nitko imati ništa protiv toga, sve će se manifestacije podržati sigurno, možda se neće moći financijski pomoći toliko kao ove godine, osobno smatra da se malo previše potrošilo na sve te stvari. Dan Grada je najbitniji bez obzira tko što govorio, smatra gradonačelnik. Rekao je kako je g. Barić malo ljut na branitelje, ali da se nema pravo nitko na njih ljutiti, nema pravo nitko govoriti protiv tog dana, jer to je Dan koji je svetinja za Grad Slunj, to je Dan kojeg mi moramo obilježavati, obilježava ga cijela Hrvatska, a da li je na taj Dan bio navečer koncert ili nije, nije važno. G. Štefanac je rekao da bi trebao biti i taj dan koncert, a jedva se našla grupa za 5. 8, a i cijene su takve da bi to sve bilo previše. Dodao je kako će se i ubuduće svi dogovarati na koji način i kako obilježiti koju manifestaciju, koliko će se novaca za to moći potrošiti, neće to biti samo njegova volja i želja. Iznio je kako je do 3. 8. potrošeno 170.000 kn, te podatke mu je dao g. Živčić, u tome je trošak bine pa je rekao kako su se on i g. Vuković u kampanji dogovorili da će prihvatiti trošak uređenja bine, bez obzira koji pobjedi jer je binu trebalo urediti, govorilo se o 10.000 kn, na kraju se to popelo na 20.000 kn. Njegovo je razmišljanje i Vijeće može o tome u narednom periodu odlučiti da se nabavi jedna montažna bina, zna da ona košta, ali bi onda biti trajna, mogla bi se postaviti gdje god treba, bilo na Trg ili kod škole, u vojarnu, nije bitno, ali je bitno da bi bila pogodna za bilo koju manifestaciju.
Ivica Barić je replicirao g. Katiću, rekao je kako ga cijeni i poštuje, on je gradonačelnik svih građana Grada Slunja pa tako i njegov, ne planira ga niti vrijeđati, niti podcjenjivati pa moli da on to isto ne radi prema njemu, maltene, proglašava ga nekim anti hrvatskim elementom. Niti je ljut na branitelje, niti je išta rekao protiv branitelja i moli da gradonačelnik ne izvađa nešto što stvarno nije ni u jednom njegovom izlaganju rečeno. Drugo, oko financiranja misli da je gradonačelnik demantirao sam sebe jer je sada rekao da je unaprijed isfinancirana i Crvena jabuka i Let3, a u uvodnom izlaganju na aktualnom satu je iznio da je tu falilo novaca pa mu sada nije jasno što je od toga točno.
Gradonačelnik je pojasnio kako Sveučilište ima svoja sredstva koja je zadužio prije i sada se naplatio i to na neki način vratio. Dodao je kako nije htio vrijeđati nikoga, samo je želio naglasiti da su branitelji za nas svetinja i da moramo obilježiti taj naš Dan jer to je dan kada su ušli u Slunj, to je za sve koji su bili u toj akciji, koji su čitavo vrijeme bili u tom ratu, kada se dogodio, kao da se cijeli svijet otvorio pred njima, veličanstven je to dan i ne smije se zaboraviti.
Josip Štefanac se još uključio oko projekata za budućnost gdje kaže kako bi ostavio sve, ali bi dodao sanaciju i obnovu starog placa pa i uređenje gradskog parka koji je iz 1892. godine i kojeg bi trebao urediti da dobije svoj povijesni izgled, izgled francuskog parka. Što se starog placa tiče smatra da se treba uložiti neka kuna i dolje, a ukazao je i na veliku opasnost i prijetnju koju predstavljaju objekti na placu i to objekt Pravoslavne crkve i kuća nasuprot Neralića, pita da li se može nekako u ostale projekte predvidjeti određena suma novca da se to proba urediti.
Ivan Bogović se osvrnuo na pitanje što je bilo upućeno za goste iz Italije, a obzirom da je kroz određeno vrijeme sudjelovao u tome, zna da su ranije oni bili isključivo gosti Grada, kasnije je taj oblik suradnje poprimio širi razmjer i posjećivanja, za vrijeme rata su slunjska djeca bila udomljena u obitelji u Castel San Giovaniu, postoji i udruga za pomoć djeci Slunja, u Castel San Giovanniu su bili i Nogometni klub, KUD, mažoretkinje, bili su tamo dobro udomljeni, primljeni i naravno da se i s naše strane htjelo revanširati njima na isti način. Ako bi se sve plaćalo iz proračuna, to bi sigurno bio puno veći iznos pa se krenulo sa udrugama, odnosno inicijativa da se uz pomoć udruga organiziraju ti veći zajednički ručkovi tako da su se tu razvila i ostala neka prijateljstva i dalje. Osobno misli da nema u tome ništa sporno, ako netko hoće privatno počastiti te goste, rasteretiti će gradski proračun, a sredstva se onda mogu prenamijeniti na nešto drugo, dobro je da ima ljudi koji su zainteresirani participirati u tim troškovima i na taj način pomoći.
Josip Štefanac je ponovio kako je ono što se jučer dogodilo jako ružno i zato se zalaže da se to podigne na jedan viši nivo, to je određeni oblik diplomacije, diplomacije na nekom lokalnom nivou, ako se pozivaju vijećnici, da to onda ima svoj protokol, da vijećnici znaju da su dobrodošli.
Ivan Bogović pretpostavlja da je vjerojatno i ovaj puta kao i do sada išao poziv na gradsku upravu Castel San Giovanni, gradonačelnik je odlučio koga će u delegaciji poslati, tako je do sada bilo i sa strane Slunja, kada se od njih dobije poziv, imenuje se delegacija koja će ići tamo, vjeruje da će tako biti sigurno i ubuduće.
Gradonačelnik je pojasnio da je jučer to napravio jer je htio da svi dođu tamo, da ne budu samo njih četvorica.
Josip Štefanac smatra da se ne treba oko toga ispričavati, ovo je spomenuo samo iz razloga da to ubuduće bude ipak na nekom nivou, ako se vijećnici pozivaju taj dan, da se onda osjećaju da su dobrodošli.
Nitko se više nije uključio u raspravu pa je predsjednica raspravu zaključila te dala izvješće o radu gradonačelnika za razdoblje 01. 01. – 30. 06. 2014. godine na glasanje.
U trenutku glasanja sjednici su prisutni svi vijećnici pa predsjednica konstatira da je Gradsko vijeće jednoglasno usvojilo Izvješće odnosno donijelo Zaključak o usvajanju Izvješća o radu Gradonačelnika za razdoblje 01.01. – 30.06. 2014. godine.
12. Različito
Ivica Barić ima komentar i pitanje gradonačelniku. Prvo komentar, naime, nije mogao u aktualnom satu komentirati tuđa pitanja, pa je sada iskoristio priliku i pohvalio dečke iz Moto kluba Poskok jer su odradili strašnu stvar i sa čišćenjem prostora tamo i sa izgradnjom bine i misli da je to stvarno jedna organizirana ekipa sa jednim potencijalom i inercijom koju ovaj Grad treba. Što se tiče ovih novaca koje Grad daje, smatra da su oni to opravdali i ne samo opravdali nego i oplodili svaku kunu koja je njima dana. Po njegovom mišljenju ne treba gledati samo posredan novac koji je njima dan, već treba gledati na učinak koji je taj novac napravio, odnosno što su oni svojim poslom napravili, a napravili su jako puno, dovukli su, prije svega, ljude u grad Slunj koji su tu svoj novac ostavili, pomoću tih novaca su se zaposlili lokalni poduzetnici koji su opet zaposlili naše domaće ljude, dakle hrpa novaca tu ostaje u našem gradu. Znači, naglašava g. Barić, taj novac koji se uložio u njih, oni su oplodili i volio bi da se na takav način gleda na to jer to je ono što ovaj grad i treba na kraju krajeva i jedna od njegovih zadaća je upravo ta. Drugo, pitao je gradonačelnika, možda zna više o tome, za cestu od Grgić križa prema Lukama, da li se tamo radi asfaltiranje ili je već napravljeno. Zna da to radi Županijska uprava za ceste, ali pita da li njima idu neki prijedlozi sa strane MO, sa strane Grada kada se takvi projekti rade, odnosno nije li njima išao prijedlog da se asfaltira u Furjanu, što se sada ne događa već ide asfaltiranje od Grgić križa nastavak do Skukanovog mosta. Zanima ga da li gradonačelnik misli da je to pravdano, nije li bilo logičnije da se asfaltira u Furjanu gdje je bio prijedlog, a ne dolje jer to je jedno vikend naselje, slaže se da i to treba, dapače, ali smatra da je prioritet trebao imati Furjan.
Gradonačelnik potvrđuje da se tu radi o županijskoj cesti, da je Županijska uprava za ceste donijela tu odluku ranije jer imaju svoj plan za ovu godinu. Prošle godine bilo je u planu asfaltiranje u Furjanu, radi se o nekih 800 m ceste, a dogodilo se to da je već bio potpisan ugovor sa izvoditeljem, ali je taj izvođač navodno propao i u radove se nije išlo. Isto tako pojavio se i još jedan mali problem, možda su i sami mještani malo nespretno reagirali i rekli kako bi trasu u jednom dijelu trebalo prepriječiti, a to nije bilo ucrtano i trebalo je i neka sredstva platiti za taj novi dio tako da oni nisu htjeli u to ulaziti i ostavili su da to stoji. Koliko mu je poznato Furjan bi trebao ići sada jer je bila njihova skupština i to je usvojeno, g. Bogović je bio na toj skupštini, a zvali su ga i iz Furjana da je i ta cesta upala i da će se sada asfaltirati dio koji je trebao lani ići. Što se tiče Dubrave, u Dubravi su asfaltirali 1 km i dalje planiraju ići sa tom cestom do Skukanovog mosta s naše strane, a isto tako planiraju doći i sa strane Kruškovače i spojiti taj dio, bez obzira što nema puno ljudi., to je njihov plan. Dodao je kako bi oni trebali održavati i cestu Cvitović – Cvijanović brdo – Veljun, ta cesta se treba održavati iz županijskih sredstava.
Ivica Barić zna da to nije u našoj nadležnosti, ali nelogično mu je, gledajući općenito, da ide asfaltiranje jedne ceste prema Salopek lukama, sigurno nekih 4,5 km, da imaju plan i s druge strane asfaltirati, a kako tamo radi, zna da je to ogromna količina kilometara cesta koje idu čak preko područja kojim gospodare Hrvatske šume, pa mu je nejasna uopće ta vizija. Smatra kako je šteta što to ipak nije za nešto prioritetnije iskorišteno, zna se da ima potreba za asfaltiranje na svakom ćošku gdje stvarno žive ljudi.
Gradonačelnik odgovara kako su Salopek luke dosta naseljene, istina da u samoj Dubravi nema puno ljudi, ali od Radočaja sve do mosta sve su kuće tako reći popunjene i misli da ih ima negdje kao i Furjan. Dodao je još kako je u Furjanu u planu da se spoji cesta sa Videkić selom, tj. Broćancem, ali sredstva su ograničena, vjeruje da će se ove godine ići na ta 2 km, mada je to malo. Najavio je kako ima u planu otići u Županijsku upravu za ceste da vidi koji su njihovi prioriteti jer evidentno je da su na našem području te njihove ceste jako, jako loše, lošije nego naše.
Ivan Bogović vjeruje da ova cesta u Furjanu nije bila u planu za ovu godinu iz razloga što je već bila na natječaju i i što je bila ugovorena realizacija, Hidroelektra je trebala izvesti te radove, na žalost nisu ih izveli, taj ugovor je raskinut i rebalansom u Županijskoj upravi za ceste je ponovo stavljena u plan, osigurana su sredstva i tijekom jeseni bi trebao biti ugovoren nastavak radova. Tijekom jeseni će se pisati planovi prema Županijskoj upravi za ceste i s njima će Grad sigurno probati ugovoriti koji su prioriteti Grada Slunja za slijedeću godinu.
Katarina Rendulić se javila također za riječ jer ne može ne osvrnuti se na jedan komentar gospodina Davora Požege koji graniči s lucidnošću. Gospodin Požega je tijekom sjednice prozivao vijećnike kandidacijske liste grupe birača, točnije vijećnike Proljeća za stranački moral pa ako bi se govorilo o stranačkom moralu, svakako bi i oni imali nešto ispaliti u kontru. O odricanju od bivšeg gradonačelnika odgovorila je da se ni u kom slučaju neće odreći postupaka bivšeg gradonačelnika budući da su svi bili u cilju racionalizacije troškova i ušteda kako bi ovaj naš Grad opstao, sve je bilo rađeno s ciljem boljitka građana Grada Slunja, nikakvim vlastitim koristima ili intencijama. Prozvao ih je za opstrukciju novog gradonačelnika pa je, kao i g. Barić, istaknula kako je to i njezin gradonačelnik i od nje će kao i od ovdje prisutnih vijećnika Proljeća imati potpunu podršku ukoliko bude radio u interesu Grada Slunja. Za kraj je samo pohvalila rad novog gradonačelnika i njegovu sveprisutnost na svim aktivnostima koji se događaju u sklopu manifestacije „Dani Grada Slunja 2014.“ jer zna da to iziskuje puno energije pa mu je preporučila da se malo odmori i malo više uključi zamjenika.
Davor Požega postavlja samo jedno protupitanje, „je li uštedio više od 240.000 kn koliko su nas koštali ovi izbori“ i dalje ne želi više ništa komentirati.
Katarina Rendulić odgovara kako je 3,7 mil. kn preneseno iz protekle godine, pa neka sam izračuna. . Dodala je kako će na idućoj sjednici, upravo radi usporedbe, zatražiti točne izračune ušteda za smanjenje 10% na plaće, za ne uzimanje zamjene za tete u vrtiću i td.
Davor Požega je pitao koliko je od 3,7 mil. kn naslijedio na računu.
Katarina Rendulić kaže oko 3,3 mil kn, znači od 3,7 mil. kn, razlika je 400.000 kn
Ivan Bogović poziva da se ne otvaraju sada te rasprave, zna se da neki projekti nisu išli u realizaciju i td. Iskoristio je priliku da čestita gradonačelniku i gradskim službama koji su dali prijedlog proračuna i gdje je bilo rasprave o nekih 28.000 kn, znači odlično su pogodili proračun koji je na kraju jednoglasno i usvojen. Također je čestitao Dan Grada sa željom da na jesen, a i dalje kao Vijeće donose, u interesu našeg grada, što kvalitetnije odluke.
Gradonačelnik se još osvrnuo nasamo odgađanje sjednice koja je prvotno bila zakazana za petak, ali su vijećnici grupe birača zatražili da se ona odgodi. Smatra kako nije dobro da se sjednica odgađa jer su pozivi već bili na našim stranicama i ubuduće će sjednica biti kada se dogovore, može se čekati, ako treba, i deset dana, ali kad se dogovori tada će i biti, odgađanja ubuduće neće biti. Drugo, što se tiče vremena održavanja sjednice, održavat će se onako kako se na vijeću dogovori.
Predsjednica kaže kakose osjeća prozvanom i dužnom reći o čemu se radi. Naglasila je da je sve ovo što se događa proizišlo iz Poslovnika Gradskog vijeća, vijećnici kandidacijske liste grupe birača i vijećnici SDP-a, samo zbog manjka vremena za pripremu ovog opsežnog štiva, zatražili su odgodu sjednice, nisu time ni na koji način kršili prava i obveze, prijedlog je bio da se sjednica odgodi do petka, međutim, izišli su u susret jer je početak godišnjih odmora, sve im je to jasno, pa je sjednica zakazana za danas. Što se tiče vremena održavanja sjednice kaže kako ovo nije pravilo, ovo je samo iznimka, do sada je to bilo i moguće je bilo odraditi u 13 sati, ali danas to nije bilo moguće ranije odraditi pa se ispričala vijećnicima što su morali ovako kasno doći. Tu je petnaestero vijećnika koji nisu nikakvim ugovorom obvezani i vjeruje da će se dogovoriti, i dalje su spremni na suradnju, nikakav bojkot se ovdje ne događa i tako će i biti sve dok to bude u okviru, onako kako to od nas građani i očekuju. Također je iskoristila priliku da vijećnicima, a i ispred Gradskog vijeća, čestita svim sugrađanima Dan našeg Grada te Dan domovinske zahvalnosti koji je ujedno i veliki dan naših branitelja.
Gradonačelnik pita da li ćemo imati sjednicu u 13 sati kao do sada ili u neko drugo vrijeme.
Predsjednica je ponovila kako je ovo danas bila iznimka.
Ivica Barić podsjeća, kada je bio konstituirano Vijeće, s njihove je strane išao prijedlog za taj termin u jedan sat, ali okolnosti se mijenjaju i neki vijećnici ne mogu u to vrijeme dolaziti. Zna da će teško biti naći neki termin koji će odgovarati svima, ne može se uvesti u Poslovnik da se sjednica održava u to vrijeme i da je to onda „sveto pismo“. On osobno iduće 2 sjednice vjerojatno neće moći prisustvovati ako budu u 13 sati jer je na ispomoći u Korenici, znači, svako ima neke svoje probleme individualne i zato misli da nije dobro da se uokvirimo baš u neke točne okvire.
Damir Vuković predlaže, budući da se sjednica održava u radne dane i da ima vijećnika koji moraju tražiti slobodan dan da bi prisustvovali sjednici, da se sjednice održavaju u 18 sati i da se materijali daju 5 dana prije sjednice.
Davor Požega je dodao kako ovaj termin u 13 sati stoji od kada je on bio predsjednik, tada su ga odredili jer je bilo vijećnika iz škole pa se zbog njih trebalo prilagoditi, njemu odgovara bilo koji termin, ali ako se razmišlja o večernjem terminu, treba imati na umu i uštede jer djelatnici Grada moraju odraditi svoju smjenu i dolaze navečer, treba im platiti prekovremeno pa ne zna ni sam je li to onda dobro ili nije dobro.
Damir Vuković dodaje kako je ovdje 15 vijećnika i svi rade.
Ivica Barić je stava da ne mogu donijeti nikakav zaključak o tome, a oko troškova je rekao kako se sjednice održavaju jednom mjesečno i to ne bi iziskivalo neke troškove dok je dolazak vijećnika bitan, bitno je da su vijećnici odgovorni prema svom mandatu.
Marinko Radočaj je za to da sjednice budu u poslijepodnevnim satima
Predsjednica se izjasnila kako nije za to da se Vijeće ograniči na točno određeno vrijeme, do sada je to bilo u 13 sati i nije bilo problema, ponovila je kako je ovo danas bila iznimka, a ne pravilo i potom, u 21,10 zaključila rad sjednice.
ZAPISNIK SASTAVILA PREDSJEDNICA
Ankica Štefanac, vr. GRADSKOG VIJEĆA
Marina Mrkonja, vr.